fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Metoda zachowania ciepła

Metoda zachowania ciepła polega na tym, że w sposób maksymalny wykorzystuje się samoocieplenie mieszanki betonowej (na skutek hydratacji cementu) oraz ciepło, które skumulowało się we wcześniej podgrzanej mieszance. Podstawą jest bilans cieplny, który analizowano w założonym czasie, po upływie którego świeży beton może być poddany działaniu niskiej temperatury.

Na wartość potencjału energetycznego procesu wpływa:

– ciepło uwodnienia cementu (skład chemiczny cementu),

– początkowa temperatura betonu,

– temperatura powietrza,

– współczynnik kształtu elementu konstrukcyjnego (stosunek powierzchni elementu do jego objętości),

– współczynnik przenikania ciepła formy ocieplanej,

– stopień nasycenia elementu konstrukcyjnego przez metal (zbrojenie).

Metody prowadzenia robót betonowych
Metody prowadzenia robót betonowych

W brytyjskich przepisach w szczegółowy sposób opisano sposoby formowania elementów w warunkach zimowych (egzamin na uprawnienia budowlane). Dzień przed startem procesu betonowania, należy zapoznać się z prognozą pogody. Pozwoli to na zmiany w recepturze mieszanki i sposobie pielęgnacji betonu. Zanim przystąpi się do układania mieszanki, to niezbędne jest usunięcie śniegu i lodu z powierzchni deskowania oraz zbrojenia.

Powierzchnia formy powinna mieć minimum + 2°C w momencie, kiedy będzie się układać mieszankę betonową. Podczas tego procesu niezbędne jest stosowanie ekranów, które osłaniają przed wiatrem. Jak dany element będzie zabetonowany, to należy zabezpieczyć beton przed stratami ciepła. Należy wykorzystać do tego maty, które są z wełny mineralnej lub z pianki wielowarstwowej. Można wykorzystać również elektryczne maty grzewcze. Wskazane jest, żeby pamiętać o szczelność zabezpieczenia naroży słupów oraz obrzeży płyt. Beton należy chronić przez minimum dobę. Aby utrzymać określoną temperaturę w betonowanym elemencie, stosuje się elektronagrzewanie.

Cieplak

Metoda tzw. cieplaka jest popularna od wielu lat (program na uprawnienia budowlane). Polega ona na podgrzewaniu i zastosowaniu termoregulatorów. Sposób ten pozwala na utrzymanie zabetonowanego elementu w takich warunkach termicznych, które pozwalają na optymalny przebieg procesu wiązania i twardnienia betonu. Podczas pielęgnacji należy utrzymywać w elemencie jednakową temperaturę. Dzięki temu nie naraża się element na miejscowe wysokie temperatury w przeciwieństwie do ogrzewanie ciepłym powietrzem czy parą. Elementy grzewcze to izolowane druty oporowe. Zasila się je stałym prądem, którego napięcie wynosi 40V. Druty te montuje się podczas tworzenia zbrojenia. Kolejnym rozwiązaniem, które jest skuteczne do nagrzewania świeżego betonu, jest wykorzystanie specjalnych mat. Elementem grzewczym w takich matach jest tkanina grafitowa.

Ocieplenie warstwowe należy zastosować w momencie pielęgnacji betonu przez osłonięcie powierzchni poziomych. Dzięki temu można skutecznie sterować temperaturą w dogrzewanym elemencie: Oprócz tego można redukować temperaturę poprzez ściąganie warstw ocieplenia (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane). Ten zabieg pozwala na uniknięcie nagłej zmiany temperatury na powierzchni betonu i powstania dużego gradientu temperatury wewnątrz elementu betonowego.

Ta metoda należy do najbardziej radykalnych metod prowadzenia robót betonowych w zimowych warunkach. Pozwala ona na prowadzenie robót podczas zimy. Chodzi w niej o zamknięcie przestrzeni, w której dojrzewa beton. Cieplakiem jest prowizoryczne pomieszczenie, które w 100% izoluje front robót od czynników zewnętrznych. Można w nim utrzymać temperaturę, która jest wyższa w stosunku do temperatury otoczenia. Cieplak można zbudować z osłony np. z brezentu bądź może mieć formę dmuchanego namiotu. Należy pamiętać o tym, że ciężko jest utrzymać wysoką temperaturę w cieplakach. Spowodowane to jest dużą stratą ciepła. Tę metodę stosuje się bardzo rzadko, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com