Zdawalność egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane
Osoby, które zdawały egzamin ustny na uprawnienia budowlane twierdzą, że jest on najtrudniejszym z egzaminów podczas zdobywania kwalifikacji. Opinia wiąże się z tym, że podczas egzaminu komisja weryfikuje praktyczną wiedzę, jaką powinno się mieć po odbyciu praktyki. Mając na uwadze aspekt prawny i opinie innych osób, egzamin jest trudny ponieważ czas na przygotowanie odpowiedzi jest stosunkowo krótki (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).
Poradnik majstra budowlanego
Kandydat o specjalności architektonicznej bądź konstrukcyjno – budowlanej powinien posiadać w swoich materiałach do nauki poradnik majstra budowlanego. Można znaleźć tam wiele praktycznych rozwiązań technicznych dla wielu obiektów budowlanych i ich elementów (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Poradnik stanowi kompendium wiedzy. Często izba udostępnia kandydatom poradnik, a nawet niektóre z nich pozwalają korzystać z niego w czasie egzaminu.
Po pierwsze – dobre materiały do nauki
Wiele osób, które zdawały ustny egzamin twierdzi, że jest on bardzo trudny. Statystyki dotyczące wyników z przeprowadzonych wcześniej egzaminów potwierdzają tą tezę. Kandydat przygotowując się do nauki powinien przede wszystkim zgromadzić i opracować materiały tak, aby były one obszerne i wyczerpujące (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane).
Nauka czerpana z aktów prawnych
Przed egzaminem ustnym izby publikują do wiadomości kandydatów listę z wymaganymi aktami prawnymi (uprawnienia budowlane). Można je odnaleźć także na stronie internetowej kancelarii sejmu. Trudniejsze w zdobyciu są normy. Zastrzeżone prawa autorskie utrudniają dostęp do nich. Zazwyczaj student budownictwa otrzymuje je z innymi materiałami. Duże zasoby biblioteki także oferują potrzebne materiały. W razie potrzeby warto zapytać kierownika na praktykach zawodowych lub członka izby o udostępnienie norm do nauki.