fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jaką rolę pełni CDE w procesie BIM?

Innowacyjne procesy w czasie ich prowadzenia wymagają dużego stopnia zaangażowania architektów, instalatorów i konstruktorów. Muszą oni ze sobą współpracować, aby osiągnąć optymalne rozwiązania, które pozwolą wyjść naprzeciw oczekiwaniom, jakie ma inwestor. Efektywna współpraca opiera się przede wszystkim na komunikacji. W branży budowlanej wykorzystuje się wiele informacji na podstawie dokumentów, rysunków, specyfikacji czy poprzez modele BIM/3D.   (uprawnienia budowlane program)  W konsekwencji ustaleń i poprzez różne komunikacyjne kanały gromadzi się informacje, które można skategoryzować. Biorący udział w projekcie uczestnicy potrzebują tego typu rozwiązań, aby zapewnić sprawne zarządzanie informacjami, jakie są w ich posiadaniu oraz dokonywać ich połączeń. To sprawi, że dostarczony zostanie kompletny obraz całej sytuacji. (uprawnienia budowlane)

Jaką rolę pełni CDE w procesie BIM?
Jaką rolę pełni CDE w procesie BIM?

CDE określone w normie ISO 19650-1 (3.3.15)

Definicja CDE w normie ISO 19650-1 określa je, jako uzgodnione informacyjne źródło dla danego projektu. Mogą to być także aktywa, które mają na celu gromadzenie, zarządzanie oraz rozpowszechnianie zbiorów informacyjnych odnośnie zarządzanego procesu. W sytuacji wdrożenia platformy CDE daje one wiele korzyści związanych z łatwą oraz szybką wymianą wszelkich informacji. Norma BS 1192:2007 określa koncepcję CDE jako podstawowy komponent przy realizowaniu projektu w zgodzie z BIM Level 2. Na platformie CDE można udostępnić i segregować informacje, w zależności od ich użyteczności, czy też przeznaczenia. Wiele funkcjonalności, jakie posiada platforma umożliwiają zastosowanie automatycznych powiadomień dla wszystkich członków wymaganych w projektowym procesie. Platforma CDE dzieli się zazwyczaj na cztery robocze obszary.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Pierwszy i drugi obszar platformy CDE

Pierwszym obszarem platformy CDE jest Work In Progress. Oznacza to, że są to prace w toku. Jest to przestrzeń, gdzie dochodzi do wymiany informacji, nie zatwierdzonych jeszcze przez ich twórców. W tym miejscu członkowie umieszczają dokumenty do sprawdzenia bądź zatwierdzenia. Drugim z obszarów platformy CDE jest obszar Shared. Jest to obszar, gdzie znajdują się wszystkie udostępnione informacje zatwierdzone przez uprawnioną osobę. Takie dokumenty gotowe są do sprawdzenia przez wszystkich zdefiniowanych członków projektów. W tym obszarze dochodzi do zatwierdzeń dokumentów bądź ich odrzuceń. Zatwierdzone trafiają do obszaru Published, a odrzucone wraz z komentarzami od osób weryfikujących je, umieszcza się w obszarze platformy CDE Shared.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Obszar Published oraz Archive

Trzecim obszarem platformy CDE jest Published. Są to informacje, które zostały opublikowane. W tym obszarze informacje zostały już zatwierdzone przez osoby uprawnione i w ten sposób stanowią one źródło, w celu opracowywania kolejnych z dokumentów typu: rysunki warsztatowe, wykonawcze czy kosztorysy. Obszar Archive stanowi archiwum dla dokumentów. W tym obszarze dokumenty zostają skatalogowane. Dotyczą one obszaru Shared oraz Published. W ten sposób można śledzić projektowe procesy i w prosty sposób odnajdywać poszczególne wersje dokumentów. Obszar Archive porównać można do dziennika prowadzonego  w ramach inwestycyjnego procesu.   (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com