fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Marzenie o byciu architektem

Bezsprzecznie dla wielu osób zawód architekta jest spełnieniem marzeń. Aby je urzeczywistnić konieczne jest ukończenie studiów na kierunku architektura i urbanistyka. Kierunki te studiuje się na politechnice (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). W toku studiów zdobywa się wiedzę z zakresu kształtowania przestrzeni. Zajęcia dotyczą niewielkich formach użytkowych, a później budynków pełniących różne funkcje. W końcu student zyskuje wiedzę dotyczącą kształtowania całych zespołach urbanistycznych, przestrzeniach miejskich oraz wiejskich.

Marzenie o byciu architektem

Kto powinien wybrać studia na kierunku architektura i urbanistyka?

Istotnie powyższe studia są dedykowane osobom uzdolnionym plastycznie i umiejącym tworzyć rysunki przestrzenne. Powinny być to również osoby, które posiadają predyspozycje do nauk technicznych (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Godnym uwagi jest fakt, że dostanie się na ww. studia jest uwarunkowane zaliczeniem egzaminu praktyczno-teoretycznego. Tutaj sprawdza się zdolności kandydata, takie wyobraźnia przestrzenna oraz tworzenie rysunku odręcznego. Konieczne jest również przejście konkursu. Może być to konkurs matematyczny lub językowy.

Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej

Z pewnością ukończenie studiów jest pierwszym krokiem do zdobycia ww. uprawnień. Kolejny etap wiąże się z praktyką zawodową potwierdzaną oświadczeniem. Osoba, która posiada oświadczenie może przystąpić do egzaminu państwowego na uprawnienia budowlane. To Okręgowe Izby Architektów organizują egzaminy (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Istotnie egzamin składa się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Na egzaminie pisemnym kandydat znajdzie pytania dotyczące Prawa budowlanego, aktualnych norm oraz warunków technicznych. Poza tym będzie sprawdzana wiedza Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Egzamin ustny – to warto wiedzieć

Po zdaniu egzaminu pisemnego można podejść do egzaminu ustnego. Oczywiście weryfikuje się tutaj przede wszystkim umiejętności praktyczne oraz znajomość aktualnych przepisów. Zaliczenie obu części egzaminu pozwala nadać uprawnienia budowlane specjalności architektonicznej. Oczywiście nadaje się je w dwóch zakresach: ograniczonym i bez ograniczeń. Architekta z uprawnieniami wpisuje się do właściwej Izby Architektów (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). Musi on opłacać comiesięczną składkę członkowską. Istotnie tylko wtedy może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com