fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Magnezytowe wyroby

Magnezytowe cegły formuje się ze zmielonego minerału – magnezytu – z domieszką kaustycznego magnezytu albo organicznych lepiszczy, które stanowią wiążącą substancję. Są one wypalane w temperaturze wynoszącej powyżej 1300°C. Wypalanie odbywa się zasadniczo w temperaturach 1550-J-1700°C. Po wypaleniu magnezytowa cegła zawiera przykładowo ok. 93% MgO i 2,5% Fe203!. Dodatkowo zawiera także 2% Si02, 1,5 % CaO oraz około 0,5% A1203. Pomimo, że posiada wysoką zwykłą ogniotrwałość, która ma wartość 1800-f-2000°C to zniekształcenia zaczynają pojawiać się już przy temperaturze 1400°C (egzamin na uprawnienia budowlane).

Magnezytowe wyroby
Magnezytowe wyroby

Chromomagnezytowa cegła

Chromomagnezytowa cegła składa się z około 30% Cr203 i 50% MgO (program na uprawnienia budowlane). Dodatkowo w swoim składzie ma 10% A1203, a resztę stanowią tlenki żelaza, krzemionka oraz tlenki wapnia. Trwałość chromomagnezytowych cegieł w ścianach martenowskich pieców wynosi około 25% więcej, niż przy magnezytowych cegłach. Surowcem przy tego typu wyrobach jest dolomit. W swoim składzie zawiera minimum 40% CaO oraz 35% MgO. Cegły formuje się ze zmielonego i wypalonego dolomitu, przy dodaniu do niego wiążącej substancji. Są to zazwyczaj substancje organiczne bądź nieorganiczne stabilizatory. Cegłę zazwyczaj wypala się powtórnie.

Kiedy pojawiają się początki związane ze zniekształceniami?

Początki związane ze zniekształceniami pojawiają się podczas zastosowania wysokiej temperatury (program egzamin uprawnienia 2021). Główną negatywną cechą dolomitowych cegieł jest brak możliwości przez dłuższy czas przechowywania w składach. Ma to związek z tym, że tlenek wapnia ulega na powietrzu gaszeniu i powiększa swoją objętość. W konsekwencji wyroby pękają albo nawet dochodzi do rozsypania się ich. Dlatego też dolomity są ograniczone w swoim zastosowaniu. Talkowe cegły są często wypiłowane ze skały minerału talku. Jego podstawowymi składnikami jest MgO oraz Si02. Tak jest rodzajem miękkiego minerału. Po procesie wypalania ma znacznie większą twardość. Talk bardzo dobrze znosi oddziaływania żelazistych żużli, ale nie jest trwały przy szybkich zmianach związanymi z temperaturą. Talkowe cegły używa się w branży metalurgicznej do spodów grzewczych pieców. Niekiedy stanowiły one także wykładzinę obrotowych pieców.

Na czym polegają zniekształcenia?

Zniekształcenia polegają na rozpadnięciu się na kawałki cegieł (pytania na egzamin ustny do uprawnień) Nie ulegają one spłaszczaniu się w związku z obciążeniem, tak jak ma to miejsce w przypadku szamotowej cegły. Magnezytowa cegła ulega zniszczeniom podczas szybkich zmian temperatur. Nie wytrzymuje ona także oddziaływania kwaśnych żużli. Bardzo dobrze natomiast radzi sobie z oddziaływaniem żużli oraz tlenków o charakterze zasadowym.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com