fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Łuki płaskie i ich krążyny

Łuki płaskie są uważane za niezbyt mocne, więc korzystano z nich w przypadku otworów do blisko dwóch metrów i to w sytuacjach, kiedy nie podlegały ciężarom większych rozmiarów, przykładowo belkami. Teraz łuki płaskie właściwie nie są wykorzystywane. (uprawnienia budowlane kontakt)

Łuki płaskie

Krążyny łuków płaski, jakie będziemy w stanie zauważyć ponad lukami drzwiowymi lub okiennymi, zrobione są z bali bądź grubych desek, klinów, poprzeczek słupków. To wszystko przydaje się do ustalania poziomu spuszczania w dół krążyn. Deski jakie służą za podporę łuków płaskich muszą być na tyle grube, żeby ich zgięcie na skutek masy łuki nie było wcale widoczne, około V400 rozpiętości. Jeśli jest taka konieczność można wesprzeć deski dodatkowym słupkiem w centrum, przypisując im wygięcie w górę.

Sklepienia

Podzielimy je na dwa główne rodzaje: sklepienia beczułkowe oraz kopuły obrotowe. Ta druga to taka, jakiej podniebienie pojawiło się na skutek ruchu płaskiej krzywej abc wokół osi pionowej OY. Każde miejsce krzywej abc (z wyjątkiem szczytowego), jaki się nie rusza, obrazuje koła, więc wszystkie przekroje poziome kopuły są okręgiem koła. Punkt a, który jest najwyżej zwany będzie szczytem. (uprawnienia budowlane 2021)

Nazwy strzałki, rozpiętości, wezgłowi, zwornika, pach i grubości są takie same w przypadku sklepień o tylko jednej krzywiźnie. (uprawnienia budowlane program) Końcówka środkowa wezgłowia to koło, jakie będziemy nazywać kołem podstawowym kopuły. Krzywa przekroju podniebienia kopuły wraz z powierzchnią pionową biegnącą poprzez oś to obwodnica. Jej połowa z jednej strony osi to ta wcześniej wspomniana krzywa abc.

Obwodnica

Jeśli obwodnica to luka koła, wtedy taka kopuła zostanie przez nas nazwana kolistą. W charakterystycznych sytuacjach, w jakich obwodnica będzie półkolem, logicznie będzie nazwa półkolistą.  Do tego patrząc na formę obwodnicy możemy określić kopuły eliptyczne, koszowe, paraboliczne i wiele innych. W sytuacjach, gdy obie równe gałęzie obwodnicy składają się na kąt poniżej 180°, wtedy kopuła będzie ostrołukowa.

Jak strzałka Oa będzie wynosić więcej niż promień koła podstawowego kopuły Oc, jest to kopuła podwyższona. Jak zachodzi Oa < Oc, kopuła będzie spłaszczona. Aby okryć wyróżniające się miejsca, może to być scena dla artystów na świeżym powietrzu, wtedy najczęściej sięgniemy po kopuły albo półkopuły. Należy wtedy pamiętać, że końcowe krawędzie płaszczyzny kopulastej muszą zostać odpowiednią metodą wsparte. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Przestrzenny oraz biegunowo równy rozkład naciągnięć w środku kopuł obrotowych uchodzi za bardzo sprzyjający przez użycie materiału konstrukcyjnego. Przez to są one numerem jeden, patrząc na ich delikatny, mały ciężar i najmniejsze zmarnowanie materiałów, porównując do reszty konstrukcji używanych do okrywania dużych płaszczyzn. Do tego kopuły kamienne oraz ceglane będą idealne do budowania od wezgłowi do góry pierścieniami poziomymi krok po kroku, z coraz to następnym dokładaniem wszystkich następnych pierścieni na zamknięty wcześniejszy. Warto pamiętać, że wszystkie nowo położone pierścienie i te już istniejąca muszą być w równowadze bez wsparcia z zewnątrz, nieważne, czy czasza nie została wykończona czy nie. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ułatwienie wykonania

Bardzo to ułatwia tworzenie, ponieważ krążyny bywają tu wymagane tylko do uformowania kształtu płaszczyzny podniebiennej i do unoszenia masy zaledwie pojedynczego pierścienia do momentu, kiedy finalny kamień nie znajdzie się na nim. Kwestią statyczną jest podpór, zwłaszcza ich odporność na siły poziome, które potrafią pojawić się od kopuły. W przypadku wielkiego kąta środkowego trzeba uchronić niższe pierścienie, żeby nie rozciągnęły się za bardzo. Wspomniane wcześniej zalety kopuł znali Rzymianie, ponieważ potrafili korzystać ze sklepień kopulastych do okrycia wielkich terenów. Warto zwrócić uwagę na budowlę Panteon 44, który powstał za zasługą M. Agryppy w pierwszym wieku naszej ery i służył jako świątynia. Ta kopuła wynosi szerokość 43,4m, a w wierzchołku istnieje okrągła luka średnicy 9m, co świetnie przepuszcza promienie słońca do środka. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com