fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kwalifikacja wykształcenia: podstawa prawna

Podstawą dla kwalifikacji wykształcenia jest rozporządzenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z 29 kwietnia 2019r. Skupia się ono na przygotowaniu zawodowym do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Oczywiście kwalifikacja naszego wykształcenia jest niezbędna w procesie ubiegania się o uprawnienia budowlane. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Na czym polega kwalifikacja i weryfikacja?

Kwalifikacja wykształcenia i jego weryfikacja to procesy, na podstawie których stwierdza się, czy wykształcenie kandydata jest odpowiednie lub pokrewne. Oczywiście odnosi się to do wybranej przez niego specjalności i zakresu uprawnień. Dokonuje się tego na podstawie załącznika numer 2 do wspomnianego wyżej rozporządzenia. Pod uwagę bierze się dyplom ukończenia studiów, wypis z ich przebiegu lub suplement do dyplomu. W przypadku wypisu musimy pamiętać o jego koniecznym potwierdzeniu przez pełniącego obowiązki kierownika na podstawowej jednostce organizacyjnej uczelni. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Co jeśli nie ukończyliśmy studiów wyższych?

Weryfikację i kwalifikację wykształcenia w przypadku zawodów związanych z budownictwem przeprowadza się nieco inaczej. Sprawdza się, czy posiadany dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe lub tytuł zawodowy mistrza lub technika zgadza się z wykazem zawodów dla specjalności. Lista ta również znajduje się wśród załączników do rozporządzenia, otrzymał on numer 3. (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)

Kiedy kwalifikacja wykształcenia jest pozytywna?

Kwalifikacja wykształcenia zostanie uznana za udaną, gdy nazwa ukończonych studiów pokrywa się z nazwą z załącznika z rozporządzenia. Inaczej postępuje się w sytuacji legitymowania się wypisem lub suplementem do dyplomu. Informacje tam zawarte muszą potwierdzić, że minimum 1/3 programu studiów lub godzin zajęć było przeznaczonych na zdobywanie wiedzy i umiejętności określonych w konkretnym miejscu rozporządzenia. W jeszcze innej sytuacji są osoby, które uzyskały wykształcenie poza granicami kraju. W ich przypadku kwalifikacja jest zindywidualizowana. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com