fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wyposażenie koparki

Koparkami da się przeprowadzać prace gruntowe w przeróżnych ziemiach i przypadkach obszarowych. Koparka, nieważne jakiego typu posiada:

-silnik (albo kilka) z mechanizmem sterującym, (uprawnienia budowlane kontakt)

-ekipę pracowniczą, która pomaga przy odspajaniu i transportowaniu ziemi,

-ekipę jezdną, jaka wspomaga ruch podczas wykonywanej roboty i w trakcie zmieniania miejsca.

Koparki da się skategoryzować na wielonaczyniowe, jakie działają ciągle i jednonaczyniowe, które działają z przerwami. (uprawnienia budowlane 2021)

Koparki
Koparki

Te drugie, przez swoje właściwości kategoryzujemy na wielostronne o zamienianym wyposażeniu pracowniczym oraz wyspecjalizowane o jednym typie przyrządów. Poprzez typ podwozi mamy koparki kołowe, gąsienicowe, kroczące oraz samochodowe.

Posiadają też napęd spalinowy a czasami też elektryczny. Przez typ kierowania przyrządów wyróżniamy hydrauliczne i linowe.

Parametry koparki

Głównym parametrem technicznym będzie ładowność naczynia pracującego, czyli łyżki. Polskie fabryki maszynowe wytwarzają koparki o ładowności łyżki 0,25, 0,5, 0,6 i 1,2 m3.

Na całym świecie wytwarza się też takie o ładowności łyżki 2,5, 5 m3 i ponad. Do prac gruntowych korzysta się głównie z koparek jednonaczyniowych na podwoziu gąsienicowym, czasem kołowym ale nie tak często, o napędzie spalinowym. Wielonaczyniowe koparki używane są zwykle w kopalniach. Tak samo reszta wspomnianych koparek ma zastosowanie częściej w przemyśle niż budownictwie. (uprawnienia budowlane program)

Koparka przedsiębierna

Taka koparka wyposażona jest w ramię, wysięgnik i łyżkę, jaka bywa dostępną częścią roboczą. Składa się ona na skrzynię o dnie, które się otwiera i zębach skrawających, które w razie potrzeby można wyjąć i zastąpić innymi. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Taka koparka działa w ten sposób:

Pierw umiejscawia się łyżkę w ustawienie wyjściowe na poziomie gąsienic. Potem uruchamia się mechanizm dociskający łyżkę w ziemię i widzimy nacinanie ziemi poprzez naczynie pracownicze, podniesienie go i uzupełnienie urobkiem. Kiedy łyżka jest zapełniona, nadwozie się obraca do płaszczyzny rozładunku i właśnie to widzimy poprzez otwarcie łyżki.

Po rozładunku, znowu następuje obrót do wykopu z jednoczesnym zniżeniem łyżki. Takie koparki zazwyczaj używane są do robienia wykopów fundamentowych i do napełniania na środki przewozowe urobku poprzez resztę przyrządów.

Grubość warstwy skrawanej

Zazwyczaj wynika z rodzaju ziemi i rosłości wykopu. Zazwyczaj są to przedziały od 10 do 50 centymetrów. Głównymi parametrami pracowniczymi koparek przedsiębiernych są:

Hk – największa rosłość kopania, jest to płaszczyzna doboru rodzaju przyrządów do robienia wykopów na wybranej głębokości, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

q – ładowność geometryczna łyżki, jest to wyróżniająca się wartość, od jakiej zależne są głównie aktywność sprzętu,

Hw – największa rosłość rozładunku, robi za największą maksymalną rozbieżność poziomów roboty sprzętu i przewoźników,

Hkp – największa głębokość kopania pod płaszczyzną gąsienic, to uwzględnia się w trakcie robienia zjazdu dla wykopu,

Rki – najniższy promień kopania, wskazuje on najniższy odstęp stanowiska pracy maszyn od punktu odspajania,

Rw – najniższy promień rozładunku, to on ustala najniższy odstęp jednostek transportowych podkładanych pod ładunek.

Spektrum poprzeczne rozkopów uwzględnia się od wielkości promieni roboczych i umieszczenia drogi środków przewozowych, które zabierają urobek. Korzysta się z dwóch metod ruchu środków transportowych: frontowy w rozkopach frontowych i boczny w przelotowych. W przypadku ruchu frontowego środki przewozowe nie posiadają zdolności normalnego podjazdu na punkt załadunku. Muszą one być wycofywane na tylnym biegu. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com