fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przepisy prawa budowlanego a kontrola ich przestrzegania

Przepisy prawa budowlanego to, między innymi, wszystkie normy, które należy spełnić w czasie trwania procesu budowy obiektów budowlanych. Jak wszystkie przepisy, tak i te podlegają ścisłej oraz regularnej kontroli. (program uprawnienia budowlane)

Co sprawdza się w czasie kontroli przestrzegania przepisów prawa budowlanego?

W czasie trwania kontroli, która ma na celu ustalenie, jak na danej budowie przestrzega się przepisów prawa budowlanego, sprawdza się konkretne rzeczy. Pierwszą z nich, jest oczywiście sprawdzenie ogólnego stanu zgodności wykonywanych prac. Kolejnym krokiem osób, które przeprowadzają taką kontrolę, będzie porównanie procesów budowlanych z decyzją o pozwoleniu na budowę oraz projektem budowlanym.

Kiedy wszystkie dokumenty zostaną już sprawdzone, kontrolerzy przejdą do weryfikacji osób, które uczestniczą w danym procesie powstawania obiektu budowlanego. Najważniejsze w kontroli będzie to, czy osoby, które pełnią na budowie samodzielne funkcje techniczne, mają do tego odpowiednie uprawnienia. Mowa tu oczywiście o określonych uprawnieniach budowlanych. ( materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych )

Samodzielna funkcja techniczna na budowie

W tym miejscu warto byłoby bliżej zaznajomić się z pojęciem, które kryje się za stwierdzeniem „samodzielna funkcja techniczna”. Otóż, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, jest to działalność, która wymaga od osoby, która pełni taką funkcję, umiejętności specjalistycznej oceny zjawisk technicznych. Należy dodać, że, oprócz oceny, specjalista powinien posiadać wiedzę z zakresu rozwiązywania zagadnień, technicznych, techniczno-organizacyjnych, ale przede wszystkim zagadnień architektonicznych. (uprawnienia budowlane)

Organy nadzoru budowlany – uprawnienia

Wyżej wymienione czynności nie są jednak pełnym zakresem przebiegu kontroli, która ma na celu sprawdzić konkretne procesy budowlane. Kontrolerzy mają bowiem obowiązek sprawdzić również, czy materiały, które używane są na danej budowie, są zgodne z wytycznymi. Wytyczne te znajdują się w artykule 10 prawa budowlanego. Co więcej, jest to tak ważny element w prawie budowlanym, że kontrola może dotyczyć wyłącznie tego aspektu.

Kontrola przepisów prawa budowlanego, w czasie trwania kontroli, przeanalizować może także prawidłowość wszelkich postępowań administracyjnych oraz poprawności wszystkich postanowień i decyzji, wydanych w czasie trwania procesu budowlanego. (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com