fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konsystencja mieszanki

Konsystencją nazywamy stopień ciekłości mieszanki betonowej. Konsystencję narzucają warunki, w których układana jest mieszanka betonowa. Stopień ciekłości zależy od dostępu do elementów, które są łatwe do zagęszczenia. Wtedy stopień ciekłości jest mniejszy. Tymi elementami są na przykład belki lub płyty. W przypadku konstrukcji, do których dostęp jest utrudniony tj. Wąskie ściany, słupy – trzeba zastosować mieszankę betonową, która jest bardziej ciekła bardziej ciekłą, tak aby pod wpływem swojego ciężaru dobrze wypełniła formę. Podobnie przy gęstym zbrojeniu, zaleca się stosowanie ciekłej konsystencji, tak aby mieszanka mogła dokładniej oblepić wkładki. Jest to niezwykle ważne przy kontakcie stali z betonem w konstrukcji z żelbetonu. Do zagęszczenia mieszanki używane są różnego rodzaju urządzenia: prasy, wibratory, urządzenia odpowietrzające czy wibroprasy. Urządzenia te mają duży wpływ na dostosowanie konsystencji. (uprawnienia budowlane kontakt)

Konsystencja mieszanki
Konsystencja mieszanki

Czynniki wpływające na konsystencję mieszanki

Zaliczamy do nich jakość i ilość cementu, wymiary największego z ziaren w stosie okruchowym, kształt i powierzchnia ziaren, ilość wody, a nawet wykorzystywane niekiedy plastyfikatory. Więźliwość mieszanki betonowej zależy od ilości wody dolanej do składników suchych. (program egzaminu na uprawnienia) Zbyt duża ilość wody wpływa negatywnie na więźliwość. Zaczyn cementowy wpływa na zmniejszenie wzajemnego tarcia ziaren stosu okruchowego. Zaczyn ten charakteryzuje się tym, że jest śliski i pełni funkcję smaru. Im ziarna będą drobniejsze, tym większy będzie wpływ ich na zwiększenie poślizgu i tak samo ilość zaczynu. Im większa ilość, tym większy poślizg. (uprawnienia budowlane 2021)

Cechy kruszywa

Konsystencja betonu zdeterminowana jest przez cechy samego kruszywa. Cechy samego kruszywa mają również istotny wpływ na konsystencję betonu. Największy wymiar ziarna ogranicza grubością elementu betonowego i odstępem między zbrojeniem, przez które ma się przedostać mieszanka betonowa. Ważne jest więc, aby największy wymiar ziarna nie przekroczył V3 grubości elementu betonowego. Największe ziarno nie powinno przekraczać prześwitu pomiędzy wkładkami w zbrojeniu. Największy dopuszczalny wymiar ziarna w grubszych elementach wynosi 0 80mm. W przypadku żelbetowych elementach betonowych, jest to 0 40mm. (uprawnienia budowlane program)

Wymiary ziarna kruszywa

Maksymalne wymiary ziarna kruszywa powinny być jak największe, ponieważ ma to dodatni wpływ trwałość i gęstość betonu. Jednak drobne ziarna też są ważne i mają znaczący wpływ na konsystencję betonu. Z drugiej strony ziarna drobne mają znaczny wpływ na konsystencję betonu. Przykładowo duży kamień spoczywający na dwu innych- w momencie przesunięcia go w kierunku poziomym, byłaby potrzebna znaczną siła. Całkowity ciężar dużego kamienia, oparty jest na dwóch punktach w mniejszych kamieniach na dole. Im cięższy kamień, tym większe jest tarcie przy jego przesuwie. W tym przypadku efekt smarowania na skutek polewania wodą się nie sprawdza. Siła, której potrzeba do przesunięcia dużego, górnego kamienia jest o wiele mniejsza. Wytłumaczyć to można w prosty sposób -warstwa drobnego kruszywa, ulokowana między kamieniami powoduje, że ciężar górnego kamienia rozkłada się na wiele punktów. Układ tego typu przypomina układ rolek podczas przesuwania ciężarów. Jako rolki potraktować można tutaj drobne kruszywo. Tak samo efekt smarowania wodą jest znacznie większy.

To za sprawą tego, że suma powierzchni drobnych ziarenek polanych wodą jest proporcjonalnie większą. Można więc stwierdzić , że drobne ziarenka kruszywa polepszają ciekłość betonu. Obecność samych dużych ziaren w stosie okruchowym spowodowałaby odmieszanie się mieszanki betonowej i podziału ziaren kruszywa. Miałoby to negatywne skutki. W tym konkretnym przypadku ciężar poszczególnych, większych ziaren jest większy od sumy naprężeń meniskowych. W przypadku drobnego kruszywa, naprężenia powierzchniowe w meniskach są wystarczająco duże do spowodowania efektu źle pienią się ziarenek w stosie okruchowym. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Powierzchnia kruszywa

Gładka powierzchnia kruszywa i jego okrągły kształt sprawia, że konsystencja betonu jest bardziej ciekła. Zauważyć należy, że przy takiej samej ilości i jakości zaczynu cementowego, bardziej ciekły będzie beton z kruszywa rzecznego, niż z kruszywa łamanego. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com