fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wyciąg szybowy

Składa się z podwieszonego pomostu, konstrukcji szybu, wciągarki mechanicznej z silnikiem, liny, belki stropowej, koła linowego, dwóch prowadnic z teownika bądź kątownika. (uprawnienia budowlane kontakt)

Konstrukcja takiego szybu może być stalowa lub drewniana. Drewniana jest popularna w naszym kraju od wieli, wielu lat. Odnosząc się do przepisów, drewnianą konstrukcję szybu warto zrobić jako składana z części okutych inwentaryzowanych. Od niedawna na niektórych budowach zaczęto używać do szybów konstrukcję stalową tworzoną z rur. W PKiN w stolicy jako konstrukcję stalową zrobiono wyciągi szybowe. Były tam one istotnym spoiwem w transporcie pionowym. Uniosły one w górę około 50% wszystkich ciężkich elementów budynku. (resztą zajęły się żurawie).

Konstrukcja wyciągu szybowego
Konstrukcja wyciągu szybowego

Wyciąg szybowy ustawiamy od razu przy stawianym budynku i chronimy jego stateczność na starcie za pomocą zakotwionych lin, później poprzez zamontowanie do budowli.

Wyciąg szybowy opisany w Katalogu Sprzętu Budowlanego S-2 z 1951 roku ma udźwig 1,5 T. Wzrost szybu nie jest niezmienna. Zazwyczaj jest to 25 metrów. Pomost o wymiarach 1,80 X  2,10 m bywa drewniany umieszczony na stalowej ramie i są na nim dwie japonki. (uprawnienia budowlane 2021)

Wciągarka często jest typu ciernego z silnikiem elektrycznym trójfazowym oraz hamulcem. Widoczną wadą wyciągu szybowego jest niezdatność do unoszenia belek i innych długich części, przekraczających 2,5m.

Wciągarka typu ciernego

Ta wciągarka posiada szybkość podnoszenia 0,7m/sek. Może mieć silnik elektryczny spalinowy bądź trójfazowy o mocy 5 kW. Powinna też mieć linę o średnicy 14mm.

Mocne strony tej wciągarki to:

-podnoszenie belek i pozostałych długich materiałów (w przypadku wyciągu szybowego jest to nierealne),

-prostota i szybkość zamontowania, (uprawnienia budowlane program)

-brak konieczności używania z drewna, kiedy słup jest wznoszony przy wystarczająco solidnym murze.

Ujemna strona wyciągu

Minusem wyciągu z szybem drewnianym jest ogromne wykorzystywanie drewna i bardzo długi czas budowy przez cieśli.

Te wyciągi nie mają zabezpieczeń, jakie używa się w dźwigach osobowych, więc ludzie nie mogą nim się poruszać, a nawet być na pomoście. Wyładunek i załadunek transportowanych elementów musi odbywać się tak, że ludzie nigdy nie byli w środku szybu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wyciąg przyścienny jednosłupowy z pomostem obracalny posiada takie podstawowe elementy: wciągarka z silnikiem, lina, koła linowe, pomost obracalny, słup-prowadnica.

Wyciąg opisany w Katalogu Sprzętu Budowlanego S-2 z 1951 r. posiada siłę 0,75 T. Słup tworzy się z 3-metrowych kawałków, które zrobione są z dwóch złączonych ceowników N12. Zwyczajna wysokość słupa to 18m. Słup zamontowuje się na każdej kondygnacji do muru, żeby utrzymał równowagę. Szkicowe umocowanie przy użyciu drewnianych belek przy otworach okiennych: Podczas stawiania budynku w systemie szybkościowym (pośpiesznym), mur jest na tyle słaby, że nie jest w stanie prawidłowo utrzymać wyciąg, więc słup doczepiamy do rusztowań pomocniczych. Czasami wierzchołek słupa usztywnia się odciągaczami linowymi i zakotwionymi, do pali umocowanych w ziemi czy innych miejsc usztywnionych. (program egzaminu na uprawnienia)

Pomost mający wymiary 1,20 X 1,50 m potrafi być obracany w płaszczyźnie poziomej o 180°, co umożliwia ustawić go na murze stawianej kondygnacji. Na pomoście da się ustawić dwie taczki albo jedną japonkę i belki czy pozostałe długie części. Na pomoście musi znajdować się jakieś zabezpieczenie przed spadaniem transportowanych elementów, przynajmniej jako łańcuch.

Wyciąg dwusłupowy wolnostojący

Główne części tego wyciągu to lina, płozy, wciągarka z silnikiem, konstrukcja stalowa słupowo-kratowa, pomost, koła linowe. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Minusem tego wyciągu jest potrzeba ustawiania odpowiednich rusztowań, tutaj akurat jeżeli mur jest świeżo zbudowany lub za słaby, by był w stanie zapewnić bezpieczeństwo przy zakotwieniu w nim słupa wyciągu.

Obserwacje chronometrażowe mówią, że wspomniany wyciąg przyścienny sprawdza się lepiej niż ten od szybowego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com