fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kominowe rodzaje czap

Czapa stanowi bardzo ważny element w kominie. Jest konstrukcyjnym elementem, który niezbędny staje się do tego, aby był on poprawnie zakończony tuż ponad dachem.   (uprawnienia budowlane kontakt) Nieodpowiednie wykonanie może powodować powstaniem w szybkim czasie erozji na głowicy komina. Niepoprawny montaż oraz wykonanie kominowej czapy może prowadzić do negatywnego wpływu na przebieg grzewczo – wentylacyjnych prac. W związku z tym należy zapoznać się z tym, jak prawidłowo wykonać oraz zamontować czapę kominową. Głównym jej zadaniem jest ochrona wylotu w kominowych przewodach od atmosferycznych opadów. Wyloty te znajdują się ponad dachem. Czapa daje także ochronę dla głowicy komina od zamakania i zabrudzeń.    (uprawnienia budowlane program) 

Kominowe rodzaje czap

Formowanie czapy z kapinosem

Chcąc uformować czapę wraz z kapinosem, jednocześnie w środku stosuje się deskowania drewnianą półokrągłą listwą. Tuż po stworzeniu szalunku przystępuje się do tworzenia zbrojenia. Obecnie w budownictwie powszechnie stosuje się siatkę ze zbrojeniowego drutu, który posiada średnicę w przedziale od 6 do 8 mm. Dodatkowo stosuje się żebrowane pręty zbrojeniowe, gdzie ich średnica wynosi 6 mm. Układa się je podłużnie oraz poprzecznie w odległości co 10 do 15 cm. Wiązałkowy drut stosuje się do połączeń zbrojeniowych prętów. Tak wykonana konstrukcja w kolejnym etapie zostaje zalana betonem o typie B20. Pamiętać w tym miejscu należy o tym, że podczas tworzenia kominowej czapy nie powinno oszczędzać się na jakości zastosowanego betonu i prętów. Trzeba mieć na uwadze, że będzie się ją w długim czasie eksploatować. (uprawnienia budowlane segregator)  

Tradycyjna czapa

Kominową tradycyjną czapę tworzy się z płyty betonowej, której grubość wynosi od 8 do 10 cm. Wystaje ona poza obrys kominowej głowicy z każdej ze stron po 5 do 10 cm. Podłużne bruzdy wykonuje się w odległości od 3 do 5 cm od momentu zakończenia czapy w części, jaka wystaje poza komin. Takie bruzdy nazywa się także kapinosami. Powodują one to, że ściekająca woda z kominowej czapy trafia na dachową połać. Nie ścieka ona po kominowej ścianie i nie powoduje w związku z tym zabrudzeń i zamakania. (uprawnienia budowlane 2022) 

Odpływ opadowej wody

Poprawnie stworzona czapa kominowa pozwala odpływać opadowej wodzie na boki. W związku z tym zalecany minimalny poziom spadku podczas jej tworzenia wynosi 2%. Zapewniając odpowiednie odpływanie wody stosuje się niekiedy dwuspadowe albo kopertowe czapy. Wymagają one jednak większych nakładów pracy podczas ich tworzenia. Betonowe czapy tworzy się na deskowaniu. Po związaniu betonowej mieszanki są one demontowane. Zanim przystąpi się do prac trzon komina przysłania się asfaltową papą. Zabezpiecza się również wyloty kominowych przewodów, aby zaprawa nie dostała się do ich wnętrz. Podczas tworzenia szalunku szczególną uwagę zwraca się na przekroje kominowych przewodów. (uprawnienia budowlane cennik)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com