fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Okrywanie podwójną karpiówką cementową

Okrywanie podwójną karpiówką cementową robi się zbliżenie do jak karpiówką ceramiczną w koronkę, ponieważ przywożone dachówki bywają zestawione w pary. (uprawnienia budowlane kontakt) W strefie klimatycznej I dachówki takie rozmieszcza się luźno, a w strefach II oraz III, piątą albo szóstą z kolei dachówkę zawiązuje się delikatnym sznurem do gwoździ umieszczonych w łaty. Dachówki różnych warstw poziomych rozmieszcza się na rzędzie zaprawy wapiennej 1:3 obszerności 5mm. Zamiast zaprawy da się wykorzystywać sznur widniejący na dachówkach mniejszej warstwy w odstępie 5cm od wyższego brzegu. W strefie I co szósta z kolei dachówka w pasach centralnych musi zostać przewiązywania do gwoździ umieszczonych w łaty, a w skrajnych pasach połaci dachowej nawet i co czwarta. W strefie II oraz III zawiązuje się do łat co kolejną dachówkę. Dachówki zakładkowe rozmieszcza się na sucho. Styki prostopadłe do okapu uszczelnia się sznurem konopnym, jaki jest nasmarowany smołą. Po spadkach zniżających się poniżej 70% poleca się uszczelniać poziome styki od kierunku poddasza zaprawą wapienną 1:3. Części jakie widać powyżej dachu warto poddać obróbce blachą. (uprawnienia budowlane 2021)

Karpiówka cementowa
Karpiówka cementowa

Gąsiory

Gąsiory przydają się do okrywania rogów i kalenic. Muszą one wchodzić na siebie. Styk dwóch rogów oraz kalenicy musi zostać w sumie okryty tak zwanym dzwonem, ale może zostać też dobrze docięty nakrywkami z blachy cynkowej albo ocynkowanej. Gąsiory warto umieścić na zaprawie cementowo-wapiennej 1:2:12, wapiennej 1:2, cementowo-glinianej 1:3:12 i zawiązywać prętem ocynkowanym do gwoździ umieszczonych w łaty. Spadki połaci dachowych poniżej okrycia niewystającego muszą równać się 67-80%, (34-39°), maksymalnie 125%, jednak poniżej okryć falistych warto zrobić takie spadki:

-na obiektach mieszkalnych oraz do używania publicznego 40-50% (24-27°), maksymalnie 90%,

-na konstrukcjach magazynowanych 25-30%, (14-17°), maksymalnie 50%, (uprawnienia budowlane program)

-na składowaniach oraz obiektach inwentarskich 14-25%, maksymalnie 125%.

Największe odchylenia połaci okrywanych kaflami niewystającymi muszą zostać używane podczas okrywania pojedynczego w karo, średnie w łuskę, a małe podczas krycia podwójnego. Kafle płaskie rozmieszcza się na deskach albo łatach, kafle faliste na łatach albo płatwiach zgodnie z dokumentacją. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zakłady frontowe

Podczas okrywania w łuskę, warstwa dachówek blisko okapu i kalenicy musi zostać rozmieszczona w koronkę. Dachówki wszystkich innych warstw muszą zostać zaczepione noskami od razu o łaty i przełożone co do siebie o połowę rozpiętości dachów. Zakłady frontowe równają się 19-24cm. W okryciach karpiówką oraz holenderką co piąta dachówka, w każdej połaci musi zostać zawiązania delikatnym sznurem do gwoździa umieszczonego w łatę bądź do łaty. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Dachówki zakładkowe rozmieszcza się na sucho. Zestawienia boczne uszczelnia się konopnym sznurkiem na który nakłada się smołę, ale przy spadkach niższych od 70% poleca się uszczelnienie styków frontowych poprzez podlepienie ich zaprawą wapienną 1:2 z domieszką sierści bydląt.

Okrywanie dachówkami

Dachówka marsylka nie potrzebuje uszczelnienia wcale. W strefie II oraz III na każdej połaci, a w strefie I jedynie na połaci jaka narażona bywa na duże wiatry, wszystkie dachówki marsylki muszą zostać przewiązane od kierunku poddasza delikatnym sznurem do gwoździ. (program egzaminu na uprawnienia) Okrywanie resztą typów dachówek różni się tym, że mniszki dostawia się noskami od razu do łaty i wspiera się o wcięcia na brzegach mniszek. Każdy styk dachówek musi zostać od kierunku poddasza uszczelniony zaprawą tak jak w sytuacji okrywania karpiówki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com