fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Roboty murowe z cegły

Z warunków technicznych realizacji wynika, że ​​akceptowalna różnica poziomów na różnych częściach ścian w trakcie budowy budynku wynosi 4 m, z uwzględnieniem, że w miejscu przyłączenia należy zastosować strzępie uciekające.

Jeśli konieczne jest zastosowanie większej różnicy poziomów wznoszonych ścian, jest to możliwe przy pomocy strzępi uciekających ale z defektami poziomymi lub można po prostu wykonać dylatację. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kanały dymowe

Połączenie  na wpust jest przeznaczone do wyższych wysokości ściany dostawianej.

Przykładowo w ścianach szczytowych gmachu głównego Politechniki Warszawskiej zostawiono gniazda (wpusty) tak, aby można było je połączyć ze ścianami nowego budynku, którego budowę planowano. Nowe ściany posadowiono na osobnym fundamencie, dzięki czemu mogą osiadać niezależnie od starego budynku.

Spoiny dylatacyjne

Bez-zaprawowe połączenie pionowe tzw. dylatacja, które umożliwia niezależne odkształcanie się obu ścian w kierunku wzdłużnym i pionowym, jednocześnie umożliwiając przenoszenie poziomych sił poprzecznych z jednej ściany na drugą, np. ciśnienie wiatru. Żeby ułatwić stworzenie tego typu spoiny, na wierzchu warto zastosować dwie warstwy dykty nasyconej środkiem grzybobójczym. Czasami układane są dwie warstwy pokrycia dachowego, ale nie gwarantuje to samodzielnego zapadania się murów, gdyż murarze zwykle dociskają dachówki do papy z taką siłą, że tarcie uniemożliwia przemieszczanie się. (uprawnienia budowlane 2021)

Dylatacyjnej spoiny nie warto tynkować od zewnętrznej strony, bo o wiele lepiej prezentuje się spoina nietynkowana od popękanego tynku, który znajdował by się na niej. W miarę potrzeby da się spoinę zamaskować rurą spustową. W niektórych sytuacjach, przykładowo przy licówce z cegły cementowej czy kamienia, w momencie gdy zależy nam na ładnym wykończeniu spoiny, osadza się w narożnikach na wąsy miedziane kątowniki o wymiarach na przykład 30 X 30 X 4 mm i do wybranego kątownika mocuje się pas blachy miedzianej grubości 2mm.

Kanały dymowe

Kanały dymowe spełniają rolę odprowadzaczy spalin z pieców wprost do atmosfery. Ich działanie jest ssące, wywodzące się z różnicy ciśnień: zimniejszego, cięższego powietrza w pokoju i cieplejszego powietrza w kanałach. (program egzaminu na uprawnienia) Ta różnica nie jest zbyt duża, bo jest to jedynie parę mm słupa wody, ale jest w zupełności wystarczające do stworzenia ruchu gazów. Jeżeli mamy taką opcję, każdy piec musi posiadać osobny kanał aż do samej góry komina. Uruchamianie dwóch czy trzech pieców, które ogrzewają do jednego kanału warto traktować tylko jako przymus, w przypadku zupełnego braku miejsca w murach ponieważ przy jednym kanale piece sobie przeszkadzają.  Prawo Budowlane na to pozwala, ale tylko w skrajnych sytuacjach. Wyjątkami są piece kuchenne, gdzie każdy bez taryf ulgowych musi mieć osobny kanał. (uprawnienia budowlane program)

Kilka pieców przy jednym kanale dymowym

W takiej sytuacji dodatkowo zwracamy uwagę na to, że:

-piece górnych pięter najczęściej są sprawcami największej ilości problemów i z tego powodu muszą posiadać osobiste kanały dymowe,

-uruchamiać piece tylko te, które są po jednej stronie budynku po to, by spaliny nie wędrowały na drugą stronę przez ciśnienie powietrza, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-czas pokazał, że najlepszym sposobem na włączanie pieców jest robienie tego poprzez jedną kondygnację, przykładowo z parteru i drugiego piętra.

Piece gazowe kąpielowe muszą posiadać osobne kanały spalinowe. Istnieją wyjątki, gdzie można uruchomić dwa piece gazowe kąpielowe za pomocą jednego kanału spalinowego, ale wtedy można to zrobić przez jedną kondygnację wyłączoną. Takie piece dwóch najwyższych pięter najlepiej, żeby miały osobne, samo działające kanały spalinowe, które na końcu posiadają nieruchome nasady deflektorowe (np. Cagi czy Chanard).

W konstrukcjach z ogrzewaniem centralnym każde mieszkanie musi posiadać chociażby jeden kanał, pod który w razie zepsucia się ogrzewania centralnego mógł zostać podłączony piec ogrzewczy. Może być to kanał wentylacyjny, oczywiście zbudowany według zaleceń, które są użyteczne w przypadku kanałów dymowych, wyposażonych we wlot do uruchomienia pieca i przykryty blaszaną pokrywą. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Kanały dymowe są tworzone w przekroju prostokątnym lub kołowym. Kołowym uzyskujemy mniejszy opór tarcia podczas transportu gazów i o wiele prościej da się go wyczyścić. Przekrój prostokątny ma ten plus, że jest łatwy do skonstruowania. Przekrój prostokątny kanałów dymowych zwyczajnych pieców i kuchni w domach to V2 X V2 cegły.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com