Umieszczenie kafla na kolumnach nie pogrupowanych w warstwach posiada ważny plus komunikacyjny. Daje poniżej mostu widoczność dużo lepszą od tej, jaka powstanie umieszczając kafel na gęsto rozmieszczonych kolumnach czy murach. Przez to też mosty kaflowe rozmieszczone na kolumnach to lepsze rozwiązanie od skrzynek kolejowych. Rozmieszczenie punktów zginających w kaflach zależy od zmienności obszerności kafla. Poprzez odpowiednie zestawienie tej zmienności da się go ułożyć. Stąd również rozmieszczenie głowic kolumn i murów, zgrubienie pasków wśródgłowicowych i pomniejszenie obszerności kafla w przęsłach wśród podpór, posiada ogromne znaczenie. (uprawnienia budowlane kontakt) Niektórzy budowlańcy twierdzą, że zmienność obszerności kafla jest niepotrzebna, jeśli da się punkty środkowe pokonać uzbrojeniem. Jest to błędne stwierdzenie.
Najważniejszy plus mostów
Najważniejszym plusem mostów o kaflach rozmieszczonych na kolumnach bywa możliwość swobodnego rozmieszczenia kolumn. Plus te bywa niezwykle przydatny, bo nie da się zachować równego rozmieszczenia kolumn przez użytkowanie punktów pod mostem. Przykładowo kiedy pod mostem idą nierówne chodniki, drogi czy tory, rozmieszczenie ukośnych warstw kolumn nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W takich sytuacjach warto umieszczać kolumny nie dzielące powierzchni poniżej mostu równymi warstwami. Nieregularne rozmieszczenie kolumn sprawia stosunkowo nieznaczne zmiany w deskowaniu oraz rozmieszczeniu uzbrojenia. (uprawnienia budowlane 2021) Bywa to główny plus mostów kaflowych w zestawieniu do mostów belkowych, w jakich nierówna siatka kolumn sprawia nierówne rozmieszczenie belek i ich rozmieszczenia i ostre kąty wśród belek i wśród drutów. Analiz statyczna pokazuje, ze niepotrzebne bywa robienie w kaflu ukrytych belek oraz żeber i że uzbrojenie kafla przy nierównym rozmieszczeniu kolumn potrafi być doprowadzone jedynie do dwóch stron prostopadłych. (uprawnienia budowlane program)
Obszerność górnego kafla
Obszerność górnego kafla równa się blisko 50cm. Obszerność murów i kafli przepustów skrzynkowych równają się od 20 do 30cm. (akty prawne uprawnienia budowlane) Biuro Studiów i Planów Przewozu Drogowego stworzyło album często spotykanych przepustów skrzynkowych o szerokościach od 2 do 6m. Bywa rzeczą wiadomą, że da się otrzymać widocznie oszczędniejsze budowlę unikając punktów zrobionych przez napieranie gruntu na mury boczne i odporem ziemi. Uformowanie takiego typu konstrukcji w postaci ramownic nie bywa wolne od minusów. Podobne do wspomnianych są budowle zrobione z kafli monolityczne zestawione z murami pionowymi rozmieszczonymi na podstawach nie zestawionych kaflem. Schematami statycznymi tych budowli bywają ramownice otwarte. Kolejnym istotnym typem mostów kaflowych są kafle powiązane z kolumnami. Da się wśród nich wyodrębnić dwa typy zależnie od umieszczenia kolumn. Jak odstępy kolumn w warstwach są nieduże, to wsparcie kafli różni się niedużo od wsparcia na tym murze. Kafel zgina się zwykle wzdłuż mostu. Jak jednak rozmieszczenie kolumn w poprzek mostu bywa podobne do rozmieszczenia wzdłuż mostu, to kafel wygina się w dwie strony – wzdłużnym i poprzecznym, a jej zgięcia zobrazowanie są przez warstwice zwykle zamknięte.
Analiza statyczna kafli
Analiza statyczna kafli potrzebuje uwzględnienia punktów skręcających i dwustronowego zginania. Rozpatrywanie kafli jako belek skupia się do niepoprawnych rezultatów. (program egzaminu na uprawnienia) Mosty kaflowe o wsporach kolumnowych nie posiadają minusów właściwych dwóm wcześniej wspomnianym typów mostów, nie odbierają napierania gruntu, dają możliwość zmniejszenia punktów zginających kafel przez jej nieprzerwaność i zestawiają kafel z podporą w całość, przez co nie trzeba już umieszczać łożysk. Przez to ten trzeci ze wspomnianych typów mostów kaflowych bywa najlepszy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)