fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Izolacja pozioma i pionowa fundamentów

Izolacja pionowa jak i pozioma fundamentów budynku wykonywana jest,  aby chronić je przed niszczącym wpływem wilgoci a czasem nawet i wody. Zamokłe fundamenty korodują i niszczeją dużo szybciej niż zabezpieczone, szczególnie w okresie zimowo-wiosennym na skutek rozmrażania i ponownego zamarzania wody. Kolejnym skutkiem mokrych fundamentów jest łuszczenie się ścian. W poważnych przypadkach również zainfekowanie pleśnią bądź grzybem, które to są bardzo trudne albo wręcz niemożliwe do usunięcia.

Izolacja termiczna

Na tym jednak izolacja fundamentów się nie kończy. W klimacie przejściowym, w jakim leży Polska bardzo ważne jest zapobieganie przed utratą ciepła, szczególnie zimą. Dlatego podczas budowy wykonuje się również izolację termiczną. Poza zatrzymywaniem ciepła powinna być ona odporna na czynniki takie jak napór ziemi, wilgoć, korzenie drzew i innych roślin czy nawet gryzonie. Wykonuje się ją ze styropianu lub styroduru kładzionego do ławy lub poniżej poziomu przemarzania gruntu. W wypadku ścian dwuwarstwowych warto zabezpieczyć ją folią kubełkową lub folią budowlaną. Gdy mamy do czynienia ze ścianą trójwarstwową, w której izolacja termiczna nie ma bezpośredniego kontaktu z gruntem, folii kubełkowej nie trzeba stosować.

Grunt wokół fundamentów

Grunt wokół fundamentów można dodatkowo zabezpieczyć wykładając kruszywo keramzytowe lub perlit. Istnieje jeszcze opcja zastosowania izolacji termicznej poziomo – po obwodzie. Oznacza to wyłożenie izolacji wokół budynku tak aby nie dopuścić do wychłodzenia gruntu przy fundamencie. Taka izolacja powinna być odpowiednio szeroka i gruba. Takie rozwiązanie stosowane jest np przy wjazdach do garażu podziemnego.

Podsumowanie

Ważnym pojęciem dotyczącym izolacji jak i samej budowy jest “podciąganie kapilarne”. W skrócie polega ono na zasysaniu wody w mokrym murze do góry. Aby to uniemożliwić stosuje się poziomą izolację hydroizolacyjną, która nawet przy zawilgoceniu fundamentów nie powala wodzie na podnoszenie swego poziomu. Kładzie się ją w 2 poziomach. Na ławę fundamentową oraz na łączeniu ścian fundamentowych ze ścianami zewnętrznymi budynku, na wysokości między 15 a 30 cm nad poziomem gruntu. Izolację najczęściej wykonuje się z kilku warstw folii hydroizolacyjnej lub papy.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0