fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Izolacja akustyczna podłogi pływającej

Pływający rodzaj podłogi posiada elastyczną izolacyjną warstwę oraz dociskową płytę. Izolacyjna warstwa zwykle wykonana jest z elastycznego styropianu, polietylenowych mat bądź mineralnej wełny. Elastyczny styropian to produkt, który przeznacza się specjalnie do pływających podłóg. Struktura styropianu sprawia, że występuje odpowiedni poziom wytłumienia uderzeniowych dźwięków, dlatego też nie można zastępować go zwykłym rodzajem styropianu o typie EPS. (uprawnienia budowlane kontakt)

Izolacja akustyczna podłogi pływającej
Izolacja akustyczna podłogi pływającej

Płyta dociskowa w pływającej podłodze

Dociskową płytę najczęściej wylewa się na mokro, jako tradycyjny cementowy jastrych, albo jako lżejsze rozwiązania, które bazują na keramzytowym kruszywie. Elastyczna warstwa, która jest pod płytą musi zostać odpowiednio zabezpieczona od wnikania w nią cementowego zaczynu. To spowodowałoby utratę częściową tłumiących właściwości. Wodoszczelna izolacja zastosowana w takim wypadku sprawia, że powstaje zabezpieczenie przed przeciekaniem na styku między sąsiadującymi płytami akustycznej izolacji zaczynu. Mogły by w konsekwencji pojawiać się mostki, które wiązałyby strop z dociskową płytą. Nieodpowiednie wykonanie izolacji albo jej całkowity brak sprawia, że przenoszą się dźwięku uderzeniowe z dociskowej płyty na ściany w budynku oraz na jego konstrukcje. Takie działanie powoduje pogorszenie się izolacyjnych właściwości całkowitego układu. Tego rodzaju negatywne skutki powstają również w związku z nieodpowiednim odizolowaniem ścian od podłogowej nawierzchni. (uprawnienia budowlane 2022)

Akustyczna izolacja w przestrzeni ogólnej komunikacji

Użytkowanie komunikacyjnej przestrzeni, która to obejmuje korytarze, klatki schodowe czy hole sprawia, że warunki jakie muszą zostać spełnione są odmienne, niż kiedy mamy do czynienia z mieszkaniami. Typowa podłoga pływająca na schodowej klatce może być trudna do zastosowania w związku z technicznymi aspektami. W takiej sytuacji schody, spoczniki oraz podesty podpiera się poprzez elastyczne wibroizolacyjne podkładki. Kiedy grubość jest niewielka, i wynosi na poziomie 5 do 15 mm, w takiej sytuacji podkładka powinna cechować się dużym stopniem skuteczności tłumienia uderzeniowych dźwięków i odpowiednim poziomem wytrzymałości związanej ze ściskaniem. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Zastosowanie cienkiej polietylenowej maty

Kiedy w izolacyjnej warstwie pływającej podłogi zastosowana jest jedynie jako izolacja cienka polietylenowa mata, w takiej sytuacji podłoga cechuje się umiarkowaną zdolnością do tłumienia uderzeniowych dźwięków, przede wszystkim w niskich częstotliwościach.   (program egzaminu na uprawnienia)  Pomimo, że zakres wymagań odnoszący się do wartości liczbowego wskaźnika ∆Lw przy takiej podłodze wynosi około 20 dB. W widmowej charakterystyce natomiast pojawia się niekiedy zmniejszenie uderzeniowego poziomu w niskich pasmach, a nawet mogą pojawiać się ujemne wartości. Obniżenie lokalne akustycznej izolacyjności wiąże się tu z własnymi drganiami stosowanego podłogowego układu, gdzie można określić rezonansową częstotliwość, kiedy znamy dynamiczną sztywność elastycznej warstwy i powierzchniową masę dociskowej płyty. Mając do czynienia z ciężką dociskową płytą, której grubość wynosi 40 mm, w takim wypadku rezonansowa częstotliwość w układzie znajduje się zazwyczaj w paśmie 125 Hz. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com