fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Istota wykształcenia w procesie nadawania uprawnień

Starając się o nadanie uprawnień budowlanych wiemy, że aby je otrzymać, musimy przejść długi proces zakończony zdaniem egzaminu. Aby jednak przystąpić do procesu, którego zwieńczeniem będą uprawnienia budowlane, należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Co to jednak oznacza? Jaka jest rzeczywista istota wykształcenia w procesie nadawania uprawnień budowlanych? (program do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Istota wykształcenia – studia wyższe

Odpowiednia miejscem komisja kwalifikacyjna weryfikuje i poddaje kwalifikacji wykształcenie kandydata. Stwierdza, czy kończony przez niego kierunek studiów jest odpowiednim lub pokrewnym dla wybranej specjalizacji. Pomagają jej w tym dokumenty; przede wszystkim dyplom ukończenia studiów oraz suplement do niego. Często korzysta się także z wypisu dotyczącego przebiegu studiów. Trzeba jednak pamiętać, że taki dokument musi zostać potwierdzony przez osobę kierującą podstawową jednostką uczelni, na której uczył się kandydat. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Istota wykształcenia – tytuł technika/mistrza

Jeśli chcemy ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych nie posiadając dyplomu ukończenia studiów wyższych – nic straconego. Załącznik numer 3 do rozporządzenia w sprawie samodzielnego pełnienia funkcji technicznych w budownictwie zawiera wykaz zawodów powiązanych z budownictwem. Legitymując się tytułem technika bądź mistrza w którymś z tych zawodów, możemy złożyć wniosek do odpowiedniej komisji. Rozpatrzy go ona i zweryfikuje nasze kwalifikacje. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Wykształcenie jako część procesu

Podsumowując, warunkiem do rozpoczęcia procesu nadawania uprawnień budowlanych jest ukończenie studiów wyższych bądź posiadanie tytułu zawodowego technik/mistrza. Jeszcze inną możliwością jest posiadanie dyplomu, który potwierdzi posiadanie kwalifikacji zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technicznym. W te sposób wyłania się nam prawdziwa istota wykształcenia. Należy jednak pamiętać, że oprócz spełniającego wymogi wykształcenia, aby przystąpić do egzaminu, musimy odbyć praktykę zawodową. Należy ją dobrze udokumentować, a sama praktyka ma zostać potwierdzona przez odpowiednią osobę. Musi ona posiadać nieograniczone uprawnienia w specjalizacji wybranej przez kandydata i być na liście członków izby samorządu zawodowego. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com