fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grunty rolne pod budowę domu

Godnym uwagi jest fakt, że grunty rolne stanowią zwykle bardzo dobre miejsce pod inwestycję budowlaną. Z pewnością taka działka ma sporo zalet. Jedną z nich jest jej cena. Istotnie, koszt gruntu rolnego jest znacznie niższy od kosztu gruntu budowlanego (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Poza tym warto zwrócić uwagę na atrakcyjną lokalizację, często z dala od zgiełku miasta oraz blisko leśnych zieleni.

Grunty rolne pod budowę domu

Na czym polega przekształcenie gruntu rolnego w działkę budowlaną?

Z pewnością wiele osób zainteresuje się tym,  ze procedura przekształcania działki rolnej w budowlaną została uproszczona dla rolników. Natomiast w przypadku osób, które nie są rolnikami konieczne jest wcześniejsze odrolnienie gruntu (program z aktami na uprawnienia budowlane). W przypadku osoby prywatnej, która występuje o przekształcenie gruntu należy upewnić się, że dana działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Istotnie, jeśli dany grunt został ujęty w ww. planie, wówczas trzeba złożyć wniosek do miejscowego organu wykonawczego. Przykładowo może być to urząd miasta lub gminy.

Co powinien zawierać wniosek o przekształcenie działki rolnej w budowlaną?

Oczywiście bardzo ważnym elementem jest złożenie wniosku o dokonanie przekształcenia działki. Należy zawrzeć w nim dane działki, numer oraz klasę użytkową, a także pisemnie uzasadnić wniosek. Jednakże nie zawsze wymaga się uzasadnienia wniosku (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). W przypadku uzyskania zgody oraz pokrycia kosztów przekształcenia można przejść do kolejnego kroku. Istotnie, jest nim staranie się o pozwolenie na budowę.

Budowa parkingu

Godnym uwagi jest fakt, że w przypadku przekształcania gruntów rolnych na małe parkingi nie jest konieczne staranie się o przekształcenie działki na budowlaną. Określa to Prawo Budowlane w art. 29 ust. 1 pkt 10 ustawy z 7 lipca 1994 r. Dowiadujmy się tutaj, że pozwolenia na budowę wymaga się tylko wtedy, kiedy budowa parkingu przewiduje stworzenie więcej niż dziesięciu miejsc postojowych. Taką budowę zgłaszamy wówczas do właściwego organu nadzoru budowlanego (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Z pewnością, kiedy planuje się budowę obiektu na gruncie rolnym należy zorientować się, czy dany teren nie jest objęty programem Natura 2000. Istotnie, na takich terenach nie jest możliwe zrealizowanie inwestycji. Z pewnością zarówno przy budowie budynku użyteczności publicznej, jak i domu trzeba pamiętać o spełnieniu określonych aspektów. Przede wszystkim takie obiekty wymagają współpracy różnych specjalistów i zapewnienia ich bezpiecznego użytkowania.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com