fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zmienianie grubości spoin

Zmienianie grubości spoin tworzy się poprzez rozstawianie kamieni na klinach drewnianych albo na nieobszernych, krzyżujących się podkładkach ołowianych, przez jakie wygładza się rząd zaprawy przy użyciu linii stalowej. Licowanie jest najlepsze do tworzenia w ciepłej temperaturze, a w okresie zimowym w cieplakach. (uprawnienia budowlane kontakt)

Grubość spoin
Grubość spoin

Licówki cokołów są wsparte na odsadzkach muru bądź na umieszczonych wspornikowo paru rzędach cegieł. Jak cokół będzie tworzony z kafelek z porowatych piaskowców oraz wapieni, to warto, żeby uchronić je przed wilgocią, która może przedostać się z każdej strony. Po to warto umiejscawiać poniżej kafelek normalną izolację poziomą z papy oraz lepiku, a tylne płaszczyzny licówek obłożyć lepikiem wodoodpornym albo okryć zaprawą wodoszczelną. Jak mamy możliwość, warto skorzystać z cementu wodoodpornego.

Podczas jednoczesnego murowania i licowania, cegły rozkłada się pod sznur pełnego rzędu licówek albo po ułożeniu różnych kamieni z użyciem strzępi. (uprawnienia budowlane 2021)

W przypadku licowania na zrobionym już murze, kafelki rozkłada się na zbitej zaprawie z umiejscowieniem kotwi do wcześniej umieszczonego przyrządu kotwiącego. Po wypoziomowaniu rozstawu kafelek przy użyciu nietrwałego zaklinowania kotwi i po utkaniu końcówek spoin pakułami lub sznurem, wypełnia się tylną płaszczyznę płynną zaprawą. Wypełnianie trwa etapami, robiąc warstwy wysokości 10-HL5 cm, przy użyciu czerpaka po wcześniej umieszczonej sklejce albo blasze.

Przyczepienie licówek

Jeśli przyczepienie licówek do skończonego już muru ma odbyć się na kotwie kolankowej, to warto zacząć od rozstawu i asymilacji kafelek z krótkotrwałym przyczepieniem do gniazd przy użyciu klamer z drutu, klinów i podkładek. Po wypełnieniu tylnej płaszczyzny zaprawą i kiedy zrobi się twarda, likwiduje się krótkotrwałe przyczepienia, umieszcza kotwie kolankowe i zalewa gniazda w ścianie i licówkach zbitą zaprawą. (uprawnienia budowlane program)

Cokoły kamienne muszą być wykonane jedynie z jednego rzędu pionowo ułożonych kafelek, potrafią posiadać pas wieńczący z okrągłych kamieni albo rząd gzymsowy, w wyjątkowych sytuacjach stopień na dole. Złączenie tych nadprogramowych części z murem jest zbliżone do wcześniejszego, potrafi używać się do nich kotwi-dwójników. Kamienie są łączone trzpieniami. W sytuacji jak nad wieńczącym pasem albo gzymsem cokołowym nie widnieje oblicówka nad nimi, wtedy kamienie kończące umieszczane są w spoinach krzyżujących się. Szwy krzyżujące się muszą być wypełnione płynną, wodoodporną zaprawą.

Charakter konstrukcyjny

W przypadku pierwszej metody oblicówka może posiadać styl konstrukcyjny, jak przez przewiązanie rzędów jest spójną konstrukcją z poparciem muru, albo styl płaszczyznowy. W przypadku drugiej metody oblicówka prawie zawsze będzie rodzaju płaszczyznowego. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Pierwsza metoda umożliwia uchronienie się od wielu prac przygotowawczych i zapewnia nie zużycie aż tak dużej ilości stali do zakotwień. Posiada natomiast takie minusy:

-utrudnia prace murarskie,

-równa się z nierównomiernym osiadaniem licówek i ścian, co sprawia naciągnięcia ścinające w rzędzie zaprawy odseparowującej licówkę od ściany,

-potrzebuje wcześniejszego przywiezienia na miejsce pracy kamieni licowych,

-komplikuje pozbycie się wilgoci ze ścian. (program egzaminu na uprawnienia)

Z powyższych względów, a zwłaszcza higienicznych, lepszą opcją będzie druga metoda licowania.

Układanie kamieni w rzędach

Zanim zaczniemy ustawiać kamienie w rzędach to warto je dokładnie wymierzyć. Rzędy poziome warto zazwyczaj ustawiać z narożników do centralnej części. Pomiędzy narożnikami umieszcza się sznur, jeśli korzystamy z warstwomierzy, żeby utrzymać żądany poziom. Grubość spoin wśród licówek określa się patrząc na fakturę płaszczyzny czyli w przypadku faktury:

-surowej – 12mm i więcej, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-dłutowanej i groszkowanej – od 4 do 6mm,

-polerowanej – 0,5-3mm. Warto pamiętać, że w przypadku grubości spoiny mniejszej niż 1,5mm kamienie rozkłada się bez żadnego podkładu z odpowiednim przygotowaniem brzegów,

-krzesanej- 12mm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com