fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Emulsja pianotwórcza

Pianobeton

Jest to delikatny, porowaty beton. Tę porowatość jest w stanie uzyskać poprzez umieszczenie do zaczynu cementowego bądź do zaprawy cementowej emulsji pianotwórczej. Spełnia on rolę tworzywa termoizolacyjnego. (uprawnienia budowlane 2021) Najdelikatniejszy pianobeton da się uzyskać z zaczynu cementowego, a z czasem jak dosypuje się piach to powiększa się jego masa. Kategoryzuje się pianobetony izolacyjne o masie 400-750 kg/m3 bądź konstrukcyjne 760-1100 kg/m3. Kafle pianobetonowe bywają wykorzystywane do ocieplania dachów czy murów szczelinowych. Zbrojone kafle pianobetonowe używane są do okrycia sufitów pomieszczeń. Pianobeton może też posłużyć jako izolacja cieplna w postaci takiej, że umieszcza się go na mokro od razu na powierzchniach poziomych. (uprawnienia budowlane kontakt)

Emulsja pianotwórcza
Emulsja pianotwórcza

Emulsja pianotwórcza

Jest to lejące się mydło uzyskiwane dzięki zmydleniu kalafonii za pomocą ługu sodowego oraz zestawieniu go z klejem kostnym jaki wcześniej został rozpuszczony w wodzie. Główna liczba materiałów dodawanych do emulsji na 1m3 pianobetonu to:

-kalafonia od 60 do 90g,

-klej kostny suchy 120-150g,

-ług sodowy 15-20g. (uprawnienia budowlane program)

Te same materiały, lecz na 100l emulsji:

-kalafonia – kilogram,

-klej kostny – 1,75 kg,

-ług sodowy – 0,25 kg.

Metoda zrobienia emulsji pianotwórczej:

Skruszony ług sodowy trzeba polać wodą, aż cały będzie w niej zanurzony, na 100 gramów ługu przydadzą się trzy litry wody. Wtedy grzejemy całość do 50 stopni Celsjusza. Potem dodatkowo wsypujemy kalafonie. Kolejno klej kostny, rozpuszczony przez nas w proporcjach jeden kilogram kleju na 2,5 litra wody i ogrzewać znów do 50 stopni. Później obie mieszanki połączyć. Wtedy dolewamy tyle wody, aby uzyskać 100 litrów pełnej emulsji. Odpowiednio uzyskana emulsja zwykle ma pianę przez około trzy godziny, więc to jest podstawowym wyznacznikiem, czy emulsja wyszła prawidłowo. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Okres dojrzewania pianobetonu

Bywa on uzależniony najbardziej od temperatury wokoło, jednak nie jest odpowiednie wykonywać go, kiedy jest mniej niż dziesięć stopni Celsjusza. Przewożenie takiej mieszanki pianobetonowej nie może wynosić więcej niż 20 minut i starać się jak najmocniej, żeby droga nie była wyboista. Pianobeton po dobie warto oblewać wodą przez całe kilka tygodni. Trzeba go też uchronić od zniszczeń, jakie mogą się pojawić. W punktach jakie tego wymagają warto rozmieszczać deski. Osiadanie takiej mieszanki po dobie od zrobienia nie może przekraczać 5mm. Sprawdzanie solidności i masy warto robić na wszystkie 50m3 pianobetonu, biorąc po trzy próbki walcowe 16cm. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Przechowywanie

Emulsję pianotwórczą warto składować w miejscach, gdzie temperatura nie schodzi poniżej pięciu stopni. Do zrobienia pianobetonów przydadzą się cementy marek 350 bądź 400 i piasek o niezwykle malutkim uziarnieniu. (program egzaminu na uprawnienia)

Zwykle korzysta się z mieszarek jakie mają dwa mieszalniki, z jakich ten mniejszy będzie odpowiedzialny za zrobienie potrzebnej piany. W tym mieszalniku obszerniejszym, zwykle w postaci kielicha, szykuje się zaczyn cementowy. Po maksymalnym wytworzeniu piany, umieszcza się ją do tego mieszalnika obszerniejszego. Okres mieszania to jedynie trzy minuty. Konsystencja mieszanki pianobetonowej musi wyglądem przypominać śmietanę, ale kolorem ma być szara. Obszerność rzędu rozmieszczanej mieszanki pianobetonowej bywa uzależniona od okresu wiązania. Po wyłożeniu mieszanki na płaszczyznę nie można zaobserwować baniek czy pęcherzyków powietrza.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com