fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ekologiczne ogrzewanie domu

Nie od dzisiaj wiemy, że jednym z najgłośniejszych i najczęściej poruszanych tematów w naszych czasach jest ekologia. Jak tylko przychodzi zima i zaczynamy ubierać się cieplej, w dużych i nieprzewiewnych miastach zaczyna pojawiać się problem z widocznością. Na usta wszystkim ciśnie się słowo SMOG. Na szczęście, coraz popularniejsza staje się walka z tym zjawiskiem. Jednym z ważniejszych sposobów jest ekologiczne ogrzewanie domu.  Ten sposób dbania o środowisko nie tylko chroni nasze zdrowie, ale często też portfel.  W obecnych czasach możliwe jest ogrzewanie domu czystą energią, którą czerpie się z natury i z jej zasobów. Takich jak powietrze, woda, grunt, czy promieniowanie słoneczne. (testy uprawnienia budowlane) Za zużycie tych źródeł energii przynajmniej na razie nie trzeba płacić, ponieważ są one energią odnawialną. Energia odnawialna to taka, której zasoby mogą się odnowić w krótkim czasie.  Coraz częściej odchodzi się od paliw, które przez spalanie emitują dużą ilość Co2 do atmosfery.

Ekologiczne ogrzewanie domu
Ekologiczne ogrzewanie domu

Pompy ciepła

Dzięki pompom ciepła można nie tylko ogrzać dom, ale jeszcze przygotować ciepłą wodę użytkową. Ciepło pobierane z otoczenia (dolnego źródła) przekazywane jest do instalacji grzewczej (źródła górnego). Jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię pobieraną z naturalnych pokładów ziemi, powietrza i wody. Wewnątrz pompy ciepła znajdują się elementy tworzące zamknięty układ,w którym poprzez zachodzenie podstawowych zjawisk fizycznych takich jak: parowanie, skraplanie, sprężanie oraz rozprężanie, powoduje się przepływ tej energii. Istnieją cztery rodzaje pomp ciepła. (cennik z programami na uprawnienia architektoniczne). Najczęstszym rozwiązaniem jest pompa ciepła typu solanka-woda. Mniej popularnymi są woda-woda oraz powietrze-woda. Najrzadziej spotykanymi są pompy z bezpośrednim odparowaniem. Wszystkie z wymienionych wcześniej rodzajów  jako medium grzewcze w górnej instalacji wykorzystują wodę. Różnią się tym, jakie medium i źródło energii wykorzystane jest w dolnym źródle. Oprócz bardziej tradycyjnych form pomp ciepła, można natknąć się na pompy ciepła grzejąco-chłodzące, ich działanie nie ogranicza się wyłącznie do ogrzewania domu zimą, ale również potrafią zapewnić przyjemny chłód latem. (egzamin na uprawnienia budowlane dla architektów)

Kotły kondensacyjne

Kolejną nowoczesną metodą na ekologiczne ogrzewanie domu są kotły kondensacyjne. Są one nowocześniejszą wersją kotłów olejowych i gazowych. Czynnikiem, który daje im przewagę nad ich oryginalnymi poprzednikami jest to, że technika jaką wykorzystują, nie pobiera tylko ciepła, które powstaje podczas procesu spalania gazu lub oleju, ale oprócz tego jest w stanie pobrać energię ze spalin, które wcześniej zamiast pełnego wykorzystania uchodziły przez komin. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane) Metoda polega na tym, że wymienniki ciepła schładzają spaliny do stopnia kondensacji zawartej w nich pary wodnej, co nie pozwala im ulecieć przez komin. Dzięki czemu uzyskiwane jest dodatkowe ciepło.

Kolektory słoneczne

Innym częstym wyborem do uniknięcia konwencjonalnego ogrzewania są kolektory słoneczne. Wykorzystują one promieniowanie do ogrzewania wody. Kiedy ilość energii słonecznej jest odpowiednia, ciepło z kolektorów transportowane jest do podgrzewacza, gdzie ogrzewa wodę użytkową dzięki wężownicy, która umieszczona jest na dole zbiornika. Warto pamiętać jednak o tym, że to ostatnie rozwiązanie bardzo zależy od klimatu, w którym miałoby być użyte.

Podziel się:

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com