fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Koparki wieloczerpakowe

Takie koparki składają się z podwozia, urządzenia czerpakowego, ramy ze sprzętami napędowymi, rozrządem, przekładniami i przenośnika i części pomocniczych. Do opisanych koparek należą zadania:

-podnoszenie czerpaków z ziemią na dostosowaną wysokość,

-wyładunek ziemi za pomocą leja na przenośnik przenoszący ją na pojazd transportowy (koparkę) czy na zwał,

-zbieranie ziemi z napełnieniem czerpaków,

-przesuwanie się koparki. (uprawnienia budowlane kontakt)

Opisane czynności dzieją się najczęściej w tym samym momencie (w porównaniu do koparek jednonaczyniowych, gdzie każda czynność zachodzi osobno).

Działanie koparki
Działanie koparki

Koparka o czerpaniu podłużnym

Takie koparki nie nadają się do wielu różnych prac budowlanych. Są przydatne do kopania rowów do maksymalnej głębokości 6,5 m w gruntach luźnych i o małej spoistości czyli przy tworzeniu kanalizacji czy wodociągów. Jeżeli chodzi o czerpaki to posiadają małą objętość (15-H150 L), a masa całej koparki kończy się zazwyczaj na 30 T. Aby otrzymać rów o przekroju trapezowym, należy użyć dodatkowego, specjalnie stworzonego do tego przyrządu. (uprawnienia budowlane 2021)

Koparka o czerpaniu podłużnym zawiera:

– skrzynkę przekładni,

– bęben napędowy,

– łańcuch bez końca,

– urządzenie rozrządowe,

– ramę podstawy,

– czerpaki,

– przenośnik taśmowy,

– silnik,

– podwozie gąsienicowe,

– ramę wysięgnika,

– bęben kierunkowy,

– wałki do przesuwania wysięgnika po krzywym torze,

– wysięgnik,

– urządzenie rozrządowe. (program egzaminu na uprawnienia)

Działanie koparki

1.Wysięgnik ustawiony zostaje pod kątem 45° lub większym do poziomu.

2.Luzujemy drugą linę przy chwytaku znajdującym się na linie numer jeden, wtedy przegub opada w dół.

3.Szczęki się otwierają na wskutek własnego ciężaru.

4.Po puszczeniu liny jeden chwytak spada w dół i wrzyna się ostrymi krawędziami w ziemię.

Koparki chwytakowe są używane przy wybieraniu luźnych gruntów z wąskich szybów i wykopów czy spod wody. Bywają też przydatne do czerpania różnych sypkich materiałów, ale ogólnie mają małe zastosowanie w budownictwie. (uprawnienia budowlane program)

Koparki uniwersalne

Koparki posiadają zestaw wyposażenia, który używany jest do różnych czynności. Jeżeli mamy do czynienia z pełnym kompletem, to maszyna staje się: kafarem, spycharką, koparką podsiębierną, karczownikiem, strugiem, koparką przedsiębierną, koparką chwytakową, koparką ze zgamiakiem, żurawiem, ubijarką (do ubijania nasypów przez zrzucanie ciężarów w postaci płyt stalowych).

Wymienione powyżej koparki E-505 i E-1003 posiadają wymienne wyposażenie, jakim jest łyżka przedsiębierna z trzonem, zgamiak i urządzenie dźwigowe. Każdy z tych przyrządów nie jest na stałe zamocowany do koparki, zakłada się go w momencie gdy jest potrzebny.

Nowością jest żuraw-koparka E-225 pełno-obrotowa samochodowa na ogumionych oponach. Jest ona używana do robót ziemnych oraz do dźwigania materiałów w wykonawstwie kilkupiętrowych budynków mieszkalnych. Posiada ona łyżkę przedsiębierną 0,25 m8, łyżkę podsiębierną 0.35 m3 i wysięgnik do żurawia 8H-18 m z urządzeniem dźwigowym o udźwigu 0,35-H3 ton w zależności od wysięgu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Urządzenie czerpakowe

Wyróżniamy dwa typy koparek na podstawie napełniania czerpaków, co skutkuje ruchem całej koparki, ale co najważniejsze – łańcucha. Są to:

-koparki o czerpaniu poprzecznym, kiedy ruch maszyny występuje prostopadle do płaszczyzny łańcucha,

-koparki o czerpaniu podłużnym, jeżeli przesuwanie maszyny dzieje się w płaszczyźnie łańcucha cały czas.

Urządzenie czerpakowe posiada łańcuch bez końca 1 z czerpakami 2. Zostaje uruchomiony bębnem napędowym 3 i bębnem kierunkowym 4. Czerpaki z wierzchu otwarte są umiejscowione na łańcuchu o takich samych odległościach. Koła 3 i 4 znajdują się na osiach w nieruchomym wysięgniku 5, który opiera się przegubowo na ramie koparki.

Poprzez obieg dookoła przegubu wysięgnik powinien być ustawiony ze swobodnym nachyleniem do poziomu. Podczas ruchu łańcucha czerpaki ścinają ziemię, napełniają się i podnoszą, gdzie następuje wysypywanie do leja 6 w momencie przejścia czerpaka po bębnie 3. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com