fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

Drzwi wewnętrzne w budynku są ruchomą przegrodą, która pozwala na komunikację pomiędzy pomieszczeniami, w których się znajdują. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pomieszczeń (uprawnienia budowlane). Z kolei drzwi zewnętrzne pełnią funkcję wejścia do budynku. Dodatkowo zabezpieczają pomieszczenia przed:

– wpływami atmosferycznymi,

– hałasem,

– kurzem,

– pożarem,

– złodziejami.

Drzwi i bramy
Drzwi i bramy

Drzwi, które są oszklone pełnią także funkcję okna.

Wymiary drzwi są zależne od:

– rodzaju komunikacji pomiędzy pomieszczeniami,

– środków transportu, które przez nie przejeżdżają.

Dodatkowo powinny być one dostosowane do:

– wzrostu człowieka,

– liczby przechodzących osób,

– wprowadzonych urządzeń.

W związku z tym istnieją różne wymiary drzwi: inne są w przypadku garażu, inne do hali produkcyjnej i jeszcze inne do budynków mieszkalnych. Wrotami są drzwi, którymi wchodzi się do garażu czy hali produkcyjnej.

Z powodu funkcji, którą pełnią drzwi w budynku, powstają one z materiałów, które są trwałe i mają odpowiednią konstrukcję. Podstawowymi elementami drzwi i wrót są:

a) odrzwia:

– może nim być ościeżnika, krosno lub skrzynka (drzwi balkonowe),

– mogą być odrzwi drewniane i z giętej stalowej blachy (do skrzydeł drewnianych),

– można wykonywać drzwi i bramy bez odrzwi,

b) skrzydła drzwiowe,

c) okucia,

d) zamki (testy uprawnienia budowlane).

Podział drzwi i bram

Drzwi i bramy, które są jednodzielne noszą nazwę jednoskrzydłowych, drzwi dwudzielne – dwuskrzydłowych, a wielodzielne – wieloskrzydłowymi. W produkcji są również drzwi dwudzielne, które noszą nazwę półtoraskrzydłowymi. Występuje w nich jedno węższe skrzydło i jedno szersze.

W zależności od tego, jak otwiera się drzwi, rozróżnia się drzwi i bramy:

– które otwiera się w jedną stronę,

– wahliwe,

– przesuwne,

– obrotowe – turnikiety,

– składane.

Wyróżnia się również skrzydła prawe i lewe. Specyfiką drzwi jest sposób umieszczania ich w ościeżnicy. Wyróżnia się drzwi:

– tępe – drzwi, które mieszczą się całą grubością we wrębie ościeżnicy,

– przylgowe – drzwi, które mają na obwodzie przylgę.

W zależności od usytuowania drzwi i bram w budynku wyróżnia się drzwi i bramy:

– wewnętrzne,

– zewnętrzne (pomieszczeń lub budynku),

– balkonowe,

– strychowe,

– piwniczne.

Na wzgląd spełnianej funkcji w budynku mówi się o drzwiach i bramach ogniochronnych czy gazoszczelnych. Z kolei ze względu na rodzaj konstrukcji mówi się o drzwiach:

– pełnych,

– oszklonych,

– ażurowych.

Drzwi i bramy najczęściej powstają z drewna i ze stali (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Rzadko wykorzystuje się drzwi ze stopów aluminiowych. Z kolei drzwi z tworzyw sztucznych są dopiero na etapie badań.

Wrota

We wrotach, które charakteryzują się dużą powierzchnią, często wykonuje się furtki. Są one drzwiami jednoskrzydłowymi i zawiesza się je na zawiasach, które są przyspawane do słupków ramy nośnej wrót. Najczęściej wykorzystuje się wrota stalowo-drewniane, które są otwierane i rozsuwane. Z kształtowników stalowych powstają:

– ościeżnica bramy,

– rama nośna,

– stężenia.

Opierzenia z blachy są zastępowane deskami drewnianymi, które mocuje się od strony wewnętrznej do stalowej ramy. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że stalowe wrota mogą być również w jakiejś części oszklone.

W małym zakresie wykorzystuje się drzwi metalowe z kształtowników, które wykonuje się ze stopów aluminiowych jako drzwi wejściowe do sklepów czy urzędów.

Szklenie drzwi i wrót

Drzwi i wrota należy szklićszkłem pojedynczym lub dwuwarstwowym ze szczeliną powietrzną między szybami. Szyby, które są o ok. 3 mm mniejsze niż wymiary otworów w świetle ramiaków należy ułożyć we wrębach na 2 mm warstwie kitu. Kolejnym krokiem jest przyciskanie ich specjalnymi listwami, które są dopasowane do wymiarów otworów. Następnie należy obić je gwoździkami (program egzamin uprawnienia 2021). W sytuacji, kiedy będzie szklone dwoma szybami, to listwy należy umieścić z obu stron otworu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com