fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drobnowymiarowe elementy

Do drobnowymiarowych elementów można zaliczyć elementy o gabarytowej powierzchni do 2 metrów oraz ciężarze, który umożliwia ręczny montaż przez jednego do czterech robotników na placu budowy. Elementy drobnowymiarowe wykazują ciężar od kilku do 200/250 kG. Drobnowymiarowe elementy z betonu mimo że, mamy do czynienia z szybkim rozwojem konstrukcji oraz obiektów z średnio i wielkowymiarowych elementów mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach związanych z budownictwem. Obecnie można wyróżnić wiele tysięcy typów drobnowymiarowych elementów. W latach wcześniejszych, kiedy prefabrykacja miała swoje początki, liczba tych elementów wynosiła znacznie więcej (egzamin na uprawnienia budowlane).

Drobnowymiarowe elementy

Co zaliczamy do drobnowymiarowych elementów?

Drobnowymiarowe elementy, które nie zaliczają się do prefabrykowanych to różnorodne wykończeniowe i pokrywcze elementy, takie jak: podłogowe cementowe płytki, cementowe dachówki, okładzinowe płyty itp. Są to także drogowe elementy typu: betonowe i kamienno-betonowe kostki, elementy krawężnikowe, znaki drogowe, płyty chodnikowe itp. W kolejnictwie można wyróżnić znaki komunikacyjne, ograniczniki, sygnały, a w ogrodnictwie ogrodowe chodnikowe płyty, ławki, kosze wazony itp. Gospodarstwo domowe ma elementy, takie jak koryta, ścieki, żłoby, stojaki na dywany, a w tradycyjnym budownictwie znajdziemy elementy typu cementowa cegła, betonowe kafle, pustaki, tradycyjna dziurawka, wycieraczki itp. (program uprawnienia budowlane).

Rozwój prefabrykacji w kraju

Rozwój prefabrykacji w Polsce ma swój początek podczas drugiej wojny światowej (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Stosowane półelementy odgrywały ogromną rolę w zniszczonych budynkach podczas wojny, zwłaszcza w Warszawie. Doświadczenia zdobyte podczas wykonywania konstrukcji z półelementów wykorzystano w wielu prefabrykowanych konstrukcjach, które wykonywano u nas z średnio i wielkowymiarowych elementów. W 1940 roku wykonano u nas pierwsze prace związane z konstrukcją z prefabrykowanych elementów. Miało to miejsce podczas okupacji, na terenie Warszawy.

Podział elementów z konstrukcyjnego betonu

Elementy z konstrukcyjnego betonu w zależności od roli, jaką mają pełnić w danej konstrukcji można podzielić na następujące elementy. Pierwszy z nich to samodzielne elementy, czyli przystosowane oraz przeznaczone do samodzielnych prac (uprawnienia budowlane – egzamin). Nie są składową częścią konstrukcji. Drugi element to element składowy konstrukcji. Nie są one połączone ze sobą w monolityczny sposób. Kolejnym elementem są elementy współpracujące, czyli połączone monolitycznie. Ostatnie z nich to półelementy, czyli nadbetonowane. Po uzupełnieniu na budowie albo w wytwórni betonem tworzą konstrukcyjny element. Wykazują zdolność do samodzielnej pracy, bądź mogą stanowić też właściwą nośną konstrukcję.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com