fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drewno konstrukcyjne

Najbardziej znanym i najczęściej kupowanym drewnem konstrukcyjnym jest tarcica obrzynana. Jest oznaczane zieloną kropką, co oznacza drugą klasę jakości, a jego klasa wytrzymałości wynosi od 18 C do 40 C. Wspomniana wcześniej wytrzymałość w tym przypadku oznacza odporność na zginanie i wyginanie dla drewna o wilgotności 12%. Jak wiadomo, czym wyższa klasa, tym lepsza jakość drewna konstrukcyjnego. Drewno suszone jest na powietrzu.

Drewno konstrukcyjne
Drewno konstrukcyjne

Do budowy więźb najczęściej wykorzystywana jest tarcica o klasie od 24 C do 27 C. Tarcica strugana i suszona komorowo to jedna z bardziej prestiżowych opcji dostępnych na rynku. Do suszenia używa się wyspecjalizowanych komór, w których temperatura sięga do 75 C. Skutek tego jest taki, że wilgotność tarcicy spada do poziomu poniżej 12%, co jest żmudne i ciężko wykonalne przy suszeniu w sposób naturalny. Drewno KHV jest strugane i suszone w ten sam dokładny sposób. To natomiast jest tarcica klejona na tak zwane mikrowczepy, co oznacza drewno konstrukcyjne wzdłużnie klejone. Jego wilgotność nie przekracza 15%, a dzięki niemu łatwo można uzyskać elementy o dużej długości, ponieważ nawet do 16m.

Wysuszenie drewna na więźbę

Najważniejszym warunkiem, aby z drewna można było wykonać więźbę, jest by było suche. Jeśli byłoby wilgotne, uległo by uszkodzeniom i odkształceniom podczas schnięcia lub w późniejszym użytkowaniu. Kiedy jest wysuszone, jego wytrzymałość wzrasta ponad 50% bardziej niż gdy jest wilgotne. Najbardziej pożądana wilgotność drewna na więźbę nie przekracza 15%. Najlepiej, aby tarcica mieściła się w przedziale od 7 do 13%. Można to uzyskać suszeniem komorowym w temperaturze 75 C. Nie zaleca się kupowania wilgotnego drewna z nadzieją, że samo wyschnie. Najlepszym pomysłem będzie kupić już gotowe, wysuszone drewno. Polecane jest również użycie wilgotnościomierza, by upewnić się, że jest wystarczająco suche. Warto zaopatrzyć się w tarcicę czterostronnie struganą i suszoną komorowo, o wilgotności nie większej niż 12 %.

Drewno na budowę

Modrzew najczęściej jest droższy niż sosna lub świerk, chociaż nie jest niemożliwe znaleźć je w podobnej cenie. Jest wytrzymały i cechuje się dużą twardością. Kłopotliwy w obróbce, ale odporny na szkodniki i grzyby. Świerk natomiast jest trudny do impregnowania i posiada mało sęków, co jest odwrotnością sosny, która ma więcej sęków i jest mniej trwała. Jodłę coraz rzadziej możemy spotkać na tartaku. Drewno jodłowe jest trudne do odróżnienia od świerkowego, przez co czasami dochodzi do oszustw. Jodła natomiast jest lżejsza od świerka i sosny. Ma małą wytrzymałość konstrukcyjną i zawiera w sobie nie wiele żywicy. Wciąż jest bardzo popularna w terenach górskich.

Docinanie drewna na więźbę

Najbardziej popularnym miejscem, w którym kupimy elementy na więźbę jest tartak. Zamawiamy konkretne części o odpowiednich przekrojach. Jeśli dopłacimy więcej, możemy też więcej wymagać. To oznacza, że możemy życzyć sobie docięcia poszczególnych elementów tak jak chcemy. Można też zlecić, aby w belkach, krokwiach i słupach były zrobione otwory, wręby i zaciosy. Takie drewno jest nazywane więźbą do składania. Ułatwia to i przyśpiesza pracę cieślom i pracownikom budowy. Warunkiem jest, by projekt był bardzo szczegółowy i dokładny.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com