fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przeciwstawne deskowania

Przeciwstawne deskowania są znane zarówno w Polsce, jak i np. we Francji. Charakteryzuje je to, że deski są układane na progu, który wyznacza położenie osiowe ściany, a na górze i na dole stosowane są ściągi. To powoduje sztywne żebrowanie płyty (uprawnienia budowlane). Wyższym stopniem uprzemysłowienia są systemy umożliwiające formowanie stropów oraz ścian jednocześnie. Zestaw tarcz deskowaniowych stropów i ścian mogą być osobną konstrukcją albo wspólną, która nosi nazwę „zmechanizowany agregat”. Pierwsza zastosowana tego rodzaju koncepcja miała miejsce w Warszawie, w 1962 roku, na osiedlu Służewiec.

deskowanie
deskowanie

Podstawowa jednostka deskowania

Stosowaną podstawową jednostką dotyczącą deskowania jest człon, który ma modularną szerokość wynoszącą 120 cm. Składa się z dwóch tarcz ściennych deskowań oraz z tarczy stropowego deskowania. Konstrukcja wsporcza rurowa ma koła, które poruszają się po ułożonym poniżej kondygnacji stropie wyznaczonym torem. Nie osiągniemy tego mając do czynienia z gotowym surowym budynkiem wraz z zewnętrznymi ścianami, przy poprzecznych układach. Przesuwny system deskowań w powszechnym budownictwie znajduje zastosowanie np. podczas szkolnego budownictwa (testy uprawnienia budowlane).

Deskowanie

Deskowanie ścian stanowi tarczę wielowymiarową. Mówiąc o deskowaniu stropów płytowych należy zauważyć, że ma on swoją własną konstrukcję ramową wsporczą. Przy stropach mówi się o dwóch typach deskowań. Pierwszy typ zakłada rozpiętość na 2,70 m, a drugim typie rozpiętość wynosi 4,50 m. Deskowania zazwyczaj posiadały szerokość wynoszącą jeden trakt budynku. Ich wymiar wynosił od zewnętrznej ścian do podłużnej, która biegła w osi całego budynku. Były one wyciągane w celu przeniesienia na balkony specjalne, których montaż był w poziomie z obu stron budynku rozdeskowanej poziomej kondygnacji. Podobną koncepcję prezentuje francuskie rozwiązanie. Różnica polega jednak na tym, że deskowanie ściany oraz połowa deskowania stropu stanową jednostkę połączoną (program do egzaminu na uprawnienia na komputer).

Jak poszerzyć rozpiętość stropu?

Aby poszerzyć rozpiętość stropu należy pośrodku deskowania dołożyć na dodatkowy stropowy element, za pomocą specjalnego rusztowania (program egzamin uprawnienia 2021). Takie rozwiązanie prowadzi do powstania dźwigniowego systemu przesuwania ściennych deskowań. Zastosowanie połączeń w narożu pionowych oraz poziomych tarcz jest ciekawym rozwiązaniem, ponieważ jednocześnie odsuwa je to od betonu. Można także podjąć decyzje o zaprojektowaniu żebrowania ściennej tarczy, która będzie mieć zmienny rozstaw związany z narastającym wibrowanym ciśnieniem betonu. W dalszym etapie agregat należy umieścić na torze, aby można nim łatwiej manewrować podczas wysuwania na zewnątrz deskowania przy przestawianiu go w nową pozycję. Tego typu agregat jest jednym z wyspecjalizowanych urządzeń, który służy do szkieletu jednego typu. Jego zastosowanie może mieć wpływ na bezpośrednie przenoszenie prefabrykacji na plac budowy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com