fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Możliwości zdobyte dzięki uprawnieniom budowlanym

Uprawnienia budowlane otwierają przed nami wiele różnych możliwości. Dzięki nim możemy między innymi fachowo poddawać ocenie zjawiska techniczne, a nawet samodzielnie rozwiązywać zagadnienia techniczne, architektoniczne i techniczno-organizacyjne. Czym jednak są te samodzielne funkcje techniczne, które można pełnić w budownictwie tylko wtedy, gdy posiadamy uprawnienia budowlane? O tym więcej w tym wpisie. (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)

Samodzielne funkcje techniczne – jakie to czynności?

Samodzielne funkcje techniczne uprawniają nas do sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego. Ponadto możemy też projektować lub sprawdzać projekty architektoniczno-budowlane. Aby zająć stanowisko kierownika budowy lub prac budowlanych również będziemy musieli posiadać uprawnienia budowlane. Tak samo jest zresztą w przypadku przeprowadzania kontroli technicznych dotyczących utrzymania obiektów budowlanych. Nie można zapomnieć o kierowaniu produkcją budowlanych elementów konstrukcyjnych i nad równoczesnym sprawowaniu kontroli i nadzoru nad ich wykonywaniem. Jeśli oprócz uprawnień budowlanych posiadamy tytuł rzeczoznawcy budowlanego, możemy podjąć się rzeczoznawstwa budowlanego. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Samodzielne funkcje techniczne – jak je otrzymać?

Samodzielne funkcje techniczne może sprawować wyłącznie taka osoba, która posiada odpowiednią praktykę zawodową i wykształcenie techniczne. Obie te części składowe muszą być dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności. Ponadto trzeba mieć na względzie również stopień skomplikowania działalności i inne wymagania związane ze sprawowaną funkcją. Oczywiście potwierdzeniem właściwej praktyki i wykształcenia są uprawnienia budowlane, czyli decyzja organu samorządu zawodowego. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Co idzie za uprawnieniami budowlanymi?

Jak dobrze pamiętamy, otrzymanie uprawnień budowlanych może nastąpić wyłącznie po pozytywnym wyniku egzaminu. Sprawdza on wiedzę o procesie budowlanym i nasze przygotowanie zawodowe, przez co rozumie się stosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Należy bezwzględnie pamiętać, że osoby z uprawnieniami budowlanymi ponoszą odpowiedzialność zawodową za prowadzone prace. Z tego powodu należy dbać o staranność podczas wykonywania pracy i organizować ją w odpowiedni i bezpieczny sposób. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com