fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Cieśla – czy łatwo nim zostać?

Podstawowe zadania cieśli

Konstrukcje drewniane na budowie to działka cieśli. Wykonuje on szalunki i stemplowanie. Jest to ważny zawód. Przygotowuje on bowiem formy, szalunki dla betoniarzy oraz szablony dla murarzy.Prace wykonuje przede wszystkim na podstawie rysunków projektowych. Dlatego musi on umieć czytać takie rysunki. Zdarza się że fachowiec musi jednak planować swoją pracę sam, mając tylko podstawowe informacje odnośnie zadania. Ponadto cieśla może pochwalić się wykonywaniem pomostów roboczych. Często rozstawiają też rusztowania.

 

Posiadane umiejętności i wiedza

Cieśla to osoba która na co dzień pracuje z drewnem. Dzięki temu zna on dokładnie właściwości każdego rodzaju drewna. Wie jakie drewno należy wykorzystać do szalowania, jakie do stemplowania, a jakie na konstrukcje. Które drewno ma jaką wilgotność, wytrzymałość oraz jaka jest jego cena. Powinien też znać właściwości drewna poddanego impregnacji za pomocą określonych środków chemicznych, ale również ochronie za pomocą środków ogniowych, grzybobójczych, owadobójczych itd.

Połączenia wykonywane w drewnie dobiera się w zależności od rodzaju konstrukcji oraz rodzaju drewna. Mogą to być gwoździe, klamry, pierścienie, śruby. Standardowo są to tak zwane połączenia ciesielskie, czyli dopasowanie drewna poprzez odpowiednie docięcie.

 

Czynności wykonywane w zawodzie cieśli

Cieśla używa narządzi do obróbki drewna. Są to między innymi piła ręczna oraz mechaniczna, świder, wiertarka czy też strug. Musi potrafić obsłużyć narzędzia do transportu. Głównie transportowane są duże belki, dlatego przydatne są tu wciągarki do transportu pionowego.

Po dostarczeniu materiału na miejsce należy rozpocząć ich montaż. Odbywa się on poprzez spasowanie, zbijanie czy przykręcanie. Są to główne umiejętności cieśli.  Dobry cieśla potrafi wykonać bardzo skomplikowane konstrukcje drewniane, w tym między innymi kopuły, łuki.

W przypadku gdy cieśla wykonuje szalunki do betonu to musi również je rozdeskować bo wyschnięciu betonu. Obecnie rynek oferuje różnego rodzaju szalunki. Nie tylko drewniane. Dobrze, jeśli cieśla zna się również na nich.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com