fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mały fotowoltaiczny zestaw

Zapewne każdemu z nas przyda się mały zestaw fotowoltaiki na działce, kempingu, ogrodzie, a także w innych miejscach, gdzie nie ma dostępu do energetycznej sieci. Za jego pomocą ze słonecznej energii można wytworzyć prąd. Nawet w najdalszych zakątkach od cywilizacji można dzięki niej podłączyć radio czy naładować telefon albo zapalić lampkę. Fotowoltaiczne zestawy pozwalają zamienić słoneczną energię na elektryczną. Zazwyczaj kojarzy się je z solarnymi panelami, jakie umieszcza się na dachach budynków i dzięki którym można mieszkańców zaopatrzyć w prąd. Wygoda płynąca z tego rozwiązania sprawia, że można korzystać z nich w ogrodzie, na działce czy na polu namiotowym.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Mały fotowoltaiczny zestaw
Mały fotowoltaiczny zestaw

Zestaw fotowoltaiczny

Fotowoltaiczny zestaw przyda się z pewnością po to, aby zabezpieczyć elektryczne urządzenia na wypadek braku prądu, albo w sytuacji zasilenia instalacji w letniskowym domku, który nie posiada podłączenia do sieci. Za pomocą zestawu można też ładować akumulatory, małe elektroniczne urządzenia a nawet oświetlać drogowe znaki czy reklamy. Wybierając zestaw na wstępie należy określić, jaką mocą chcemy dysponować. W związku z tym warto mieć już na uwadze to, w jaki sposób będzie się używać paneli. Kiedy mamy w planach ładować akumulator, w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie też w solarny regulator. Pozwala on optymalizować proces związany z ładowaniem oraz zabezpiecza sprzęt od przeładowania.  (uprawnienia budowlane 2022)

Metoda PWM w regulatorze

Najlepszym regulatorem w związku z tym będzie ten który działa za pomocą metody PWM, czyli ładuje pulsacyjnie. Nie dostarcza on ciągle energii do akumulatora, a wysyła jedynie krótkie serie o wysokim napięciu. Taki rodzaj urządzenia moduluje napięciowy zakres w przedziale od 0% do 100%. To pozwala, że ładowanie odbywa się szybko oraz stabilnie i nie wpływa na nie pogoda ani stan solarnego systemu. Małe fotowoltaiczne zestawy są stosunkowo tanie i można je kupić już od ceny wynoszącej około 159 złotych, natomiast cena regulatorów zaczyna się od około 29 złotych. (uprawnienia budowlane program) 

Działanie fotowoltaicznego zestawu

Zasada związana z działaniem małego słonecznego zestawu nie różni się praktycznie od działania większych rodzajów instalacji, jakie montuje się na dachach budynków.  (segregator egzamin ustny uprawnienia)  Minimalna świetlna jednostka, czyli foton pada na krzemową płytkę, z której to zbudowane jest fotowoltaiczne ogniwo. Kolejno jednostka światła zostaje pochłonięta przez krzem i ze swojej pozycji wybija elektron i wprawia go w ruch. Tak właśnie zachodzi zjawisko przepływu elektrycznego prądu. Na zestaw fotowoltaiczny składają się elementy, takie jak panele fotowoltaiczne, inwerter oraz akumulator. Fotowoltaiczne panele wykonuje się z krzemowych ogniw, które zamieniają energię pochodzącą ze słońca na stały prąd. Inwerter to inaczej falownik, który stały prąd zmienia w prąd zmienny. Akumulator z kolei pozwala gromadzić elektryczne ładunki i korzystać z zasobów prądu, kiedy panele fotowoltaiczne ze względu na niski poziom nasłonecznienia nie produkują energii.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com