fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Niesprężone chodniki

Zabetonowano je po umieszczeniu belek centralnych zbrojąc normalną stalą budowlaną i zestawiając z belkami centralnymi dzięki strzemieniom umieszczonych na górnych półkach belek skrajnych. Pod chodnikiem zostawiono lukę na kable. Kafle chodników bywają nacinane wzdłuż mostu dylatacjami poprzecznymi, żeby nie współgrały podczas zginania belek centralnych i dało się odpowiednio deformować podczas zmian temperatury. (uprawnienia budowlane kontakt) Średnica poprzeczna mostu jezdniowego w Pas de Calais: Szerokość podporowa przęsła 63,82 metra, rozpiętość drogi 11,02metra, rozpiętość wszystkich chodników osobno 1.49 metra, pełna rozpiętość pomostu 14.etra. Przęsło zrobione bywa z 10 belek centralnych dwuteowych o rosłości 2.87metra, stałej wzdłuż długości belek. Średnica poprzeczna mostu jezdniowego, postawionego w Dieppe we Francji: Szerokość przęseł to 26m, rozpiętość drogi 10.34m, rozpiętość budowlana wszystkich chodników oddzielnie 2.09m. Średnica poprzeczna zrobiona z ośmiu belek dwuteowych o rosłości 1.20m niezmiennej wzdłuż przęsła. Rozpiętości wyższych półek równają się 1.62m, obszerności takich półek 0.24m. Rozpiętości niższych półek belek środkowych bywają równe rozpiętości półek górnych, a obszerności niższych półek to 0.12m. (uprawnienia budowlane 2021)

Chodniki i belki
Chodniki i belki

Belki skrajne

Belki skrajne posiadają niższe półki nierówne, zewnętrzne skrzydła takich półek bywają krótsze i posiadają obszerność 0.16m dla pozwolenia na umieszczenie kotew. Wśród prefabrykatów, na pionowych murach półek, widnieją szczeliny o rozpiętości 3cm, pozwalające na odpowiednie zapełnienie betonem i otrzymanie wyrównanego docisku podczas sprężania poprzecznego. Belki centralne zestawiono w jedną pełnie, jaka współgra podczas przenoszeniu mas ruszających się, dzięki kablom poprzecznym idącym przez niższe i wyższe półki. Końcowe kawałki wyższych kabli poprzecznych są wygięte na dół. (uprawnienia budowlane program)

Zamienienie średnicy skrzynkowej

Zamienienie średnicy skrzynkowej o dwóch środnikach przez średnice o trzech środnikach ma za zadanie umieszczenie większej rozpiętości kafli do współgrania ze środnikami. Ustrój taki może być używany w przypadku większych rozpiętości drogi. Kafel drogi zestawia się w tej sytuacji z półek górnych obydwu skrzynek i z prefabrykatu wspartego wśród nich. Ustrój taki potrafi być używany w stawianiu mostów miejskich o większych rozpiętościach. (akty prawne uprawnienia budowlane) Podobna forma występuje w średnicach poprzecznych przęsła mostu w Bydgoszczy. Średnica przęsła sprężonego o kaflu pomostu nie rozdzielonej prefabrykatem, ale betonowanej na pełnej rozpiętości. Średnice mostu jezdniowego, zrobionego we Francji w roku 1948. Szerokość mostu to 40m, rozpiętość drogi 11.02m, budowla rozpiętości wszystkich chodników osobno 1.49m, pełna rozpiętość pomostu 14m. Przęsło zrobione bywa z sześciu belek dwuteowych prefabrykowanych w punkcie robót i umieszczanych na podpory. Rosłość belek bywa niezmienna na pełnej długości i równa się 2.87m, rozpiętość górnych półek 1.20m, rozpiętość niższych pólek 0.7m. Obszerności środków równają się w przęśle 16cm, a na wsporach 35cm. (program egzaminu na uprawnienia)

Przęsła

Przęsła po rozmieszczeniu posiadają strzałkę zwrotną 25cm. Wszystkie z belek bywają sprężone dziewięcioma wiązkami kabli, z jakich dwie kierują się poziomo w niższej półce, a siedem posiada trasę krzywoliniową, kotwy znajdują się na murach frontowych belek. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Prefabrykaty bywają zestawione w pełną całość poprzez sprężenie poprzeczne i deformują się razem pod masami przęsła. Sprężenie bywa dwojakie, najpierw kable poprzeczne bywają rozmieszczone w poprzek wyższych półek belek centralnych na pełnej długości przęsła, potem kable poprzeczne bywają rozmieszczone w przeponach umieszczonych co 7m wzdłuż przęsła i zrobionych przez segmenty betonowane razem z belkami centralnymi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com