fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Murowanie ścianki

Do murowania ścianki podchodzimy po zrobieniu żebra obwodowego z zaprawy cementowej na dole ramy. Ściankę muruję się tak, że po rozmieszczeniu wszystkich warstw pustaków, nanosi się na nie rząd zaprawy, a potem rozmieszcza się zbrojenie i zapełnia zaprawą odstępy pionowych żeber obwodowych na rosłość pustaka. (uprawnienia budowlane kontakt) Robi się to podczas wszystkich rzędów pustaków. Żebra muszą być robione w deskowaniu, do murowania używa się zaprawy cementowej rodzaju 50 o masie elastycznej. Ścianki z kafli wiórkowo-cementowych to ścianki o płaszczyźnie niższej niż 10 i robi się je z kafli obszerności 5cm. Kafle rozmieszcza się na zaprawie cementowo-wapiennej czy cementowej z przesunięciem spoin do pół kafla. W murach nośnych w punktach styku z kafli robi się bruzdy na 5cm, w jakich stykające się kafle osadza się na zaprawie. (uprawnienia budowlane 2021)

Charakterystyka ścianek

Wzmacnianie ścianek

Jak płaszczyzny ścianek podczas używania kafli obszerności 5cm bywają większe niż 10m2, a przy kaflach obszerności 7cm większe od 15m2, ścianki muszą mieć dodatkowe zbrojenie z bednarki czy stali zbrojeniowej o przekroju 4.5-6mm, rozmieszczanym w spoinach poziomych, lub robi się mur sztywniejszym dzięki pionowym prętom o przekroju 3mm, jaki obejmuje ściankę z dwóch kierunków. Pręty muszą zostać odpowiednio wyciągnięte i metodą stałą zamocowane do haków. Ościeżnice drzwiowe umieszcza się w tym samym czasie co wznosi się ściankę i umieszcza do stropu dzięki kotwi z płaskowników. (uprawnienia budowlane program)

Ścianki obszerności 1-2 cegły

Robi się je z cegły ceramicznej i piaskowo-wapiennej. Ścianki muruje się na zaprawie cementowej czy cementowo-wapiennej. Cegły rozmieszcza się tylko wozówkami, z zmienieniem miejsca spoin co jedną cegłę. Złączenia ścianki z murami nośnymi muszą zostać zrobione ze strzępia zazębionego. Ścianki obszerności 1-2 cegły potrzebują wsparcia na ściance z niższego piętra, czy na odpowiednio umieszczonej belce czy zrobionym żebrze. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Ścianki z pustaków ceramicznych robi się z pustaków drążonych rodzaju Pd, podczas czego do ścianek obszerności 6.5cm używa się pustaki rodzaju Pd, a do ścianek obszerności 12cm – Pd2.

Ścianki z pustaków betonowych robi się z pustaków jakie wypełniają, rodzaju Alfa. Obszerności ścianek równają się zależne od rodzaju : 9,10.2,12cm. Pustaki rozmieszcza się z przesunięciem spoin następnych rzędów muru o pół długości pustaka. Do murowania używa się zaprawy zwykle cementowo-wapiennej. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Na mury nośne oraz działowe warto skorzystać z części o rodzajach 100 oraz 75, a na mury nośne części o rodzajach 50 i 25.

Ścianki z pustaków betonowych

Ścianki z pustaków betonowych wykorzystuje się zwykle w budownictwie własnym. Mury z pustaków szklanych robi się o rozmiarach 250x250x80mm. Szkielet takiej ścianki zrobiony jest z ramy obwodowej zrobionej z ceowników stalowych o rozmiarach 90x55mm, żeber betonowych zbrojonych pionowych oraz poziomych, jakie odseparowują pustaki i zapełniają siatki żeber. Ścianka na styku z ramą obwodową musi zostać odosobniona elastycznym rzędem dylatacyjnym. (program egzaminu na uprawnienia) Do zbrojenia żeber wykorzystuje się pustaki stalowe o przekroju 6mm przy długości zbrojenia do maksymalnie półtora metra czy przekroju 8mm, podczas długości większej niż półtora metra. Największe rozmiary murów nie mogą przekraczać 3x3m w sytuacji ścianek zewnętrznych, a środkowych 3x4m.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com