fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym jest klinkier?

Klinkier jest tworzywem ceramicznym otrzymywanym za pomocą wypalania gliny w temperaturze od 1000 do 1300 stopni. Wszystkie wyroby klinkierowe wykazują się mrozoodpornością i niską nasiąkliwością ( ≤ 6%). testy na uprawnienia budowlane 2020

Jednym z najpopularniejszych wyrobów klinkierowych jest cegła klinkierowa. Posiada takie same wymiary jak tradycyjna, jednak charakteryzuje się  większą twardością i wytrzymałością naściskanie. akty prawne na uprawnienia

Cegła klinkierowa na elewacji

Cegły klinkierowe są bardzo często stosowane jako cegły elewacyjne, ze  względu   na swoją wytrzymałość mechaniczną oraz niską nasiąkliwość. Jest      to ważne, ponieważ są one nieustannie eksponowane na warunki atmosferyczne.

Właściwości cegły klinkierowej określone zostały poprzez normę europejską: PN-EN771-1 „Wymagania dotyczące elementów murowych -Część1: Elementy murowe ceramiczne”.

Uwaga! Norma ta nie zawiera informacji na temat rozróżniania i definicji cegieł elewacyjnych czy klinkierowych

 Jakie są zalety cegły klinkierowej?

Dzięki swoim właściwością fizycznymi mechanicznym cegła klinkierowa jest niezwykle wytrzymała. Mimo nieustannej ekspozycji na słońce, elewacje z cegieł klinkierowych nie płowieją. Są też odporne na pleśń i glony, a brud słabo do nich przylega. Dzięki  temu są  łatwe    w utrzymaniu czystości a ewentualne zabrudzenia można bez trudu zmyć za pomocą myjki ciśnieniowej. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Jak powstaje cegła klinkierowa?

Cegła klinkierowa powstaje ze specjalnego rodzaju gliny, która po wydobyciu jest wstępnie mieszana i poddawana procesowi ujednorodnienia. Następnie komponuje się odpowiednią mieszankę składającą się z gliny, kruszywa oraz wody. Gotowa masa ma wilgotność na poziomie 17-18%. W kolejnym etapie trafia do prasy próżniowej, w której pod wysokim ciśnieniem formuje się pasmo gliny dzielone na sztuki za pomocą ucinacza. W kolejnym kroku część z produktów zostaje zabarwiona powierzchniowo a na części licowej kształtuje się strukturę. Po tych procesach uformowane cegłysąokoło8-10% większe niż produkt finalny. W dalszym etapie skurczą się za sprawą technologicznego suszenia oraz wypalania.

Ile kosztują cegły klinkierowe na elewację?

Cena cegieł   jest  zależna  od ich koloru, typu klinkieru, faktury  oraz parametrów technicznych.   Najważniejszą cechą determinującą   ich wartość jest nasiąkliwość –  im mniejsza tym cegła jest lepsza.

Zazwyczaj najtańsze są cegły o klasycznym czerwonym kolorze (100zł/m2) . Cegły w kolorach ciemnych (brązowe, grafitowe), to wydatek rzędu130-200zł/m2.(segregator z aktami prawnymi)

Podczas decyzji   o wykonaniu elewacji  z cegły klinkierowej należy wziąć pod uwagę także wydatki   związane   z ich montażem. Niestety decyzję musimy podjąć już na etapie wykonywania fundamentów, które muszą być odpowiednio wysokie.      Ponadto należy  doliczyć cenę fugowania, wykonywane za pomocą specjalnej spoiny do klinkieru. (uprawnienia decyzja i doświadczenie budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com