fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budynki wykonane z ceglanych bloków

Budynki wykonywane z ceglanych bloków są bardzo pracochłonne a transport kosztowny (uprawnienia budowlane). Nie mają gotowego wewnętrznego i zewnętrznego tynku. Stopień gotowości danego budynku wykonanego tą metodą, po montażu jest niski. Obecnie systemy wielkoblokowych konstrukcji są wyeliminowane. Zastępują je systemy wielkopłytowe konstrukcji, które są o wiele bardziej doskonałe i ciągle rozwijają się.

Budynki wykonane z ceglanych bloków

Wielkoblokowe systemy

Patrząc na wielkoblokowe systemy można zauważyć, że zmniejszyły one długość budowlanego cyklu o połowę w stosunku do systemów tradycyjnych. Zmniejszeniu uległa także pracochłonność wykonywanych robót o około 40%. System wielkoblokowy wykorzystywał często odpadowe surowce i przyczynił się także do opanowania montażu uprzemysłowionych konstrukcji i zastosowania metod prefabrykacji. Ma to znaczenie przejściowe (program uprawnienia budowlane). Równocześnie z systemem wielkoblokowego budownictwa, w Polsce rozwinął się system wielkoblokowej konstrukcji. Obejmował on elementy konstrukcyjne, stropy i ściany, które produkowano w asortymencie typorozmiarowym, a odbiorca tych elementów był anonimowy.

Prefabrykaty kanałowe

Prefabrykaty kanałowe to konstrukcje, które produkują zakłady betoniarskie na skład. Podobnie sytuacja wygląda podczas produkowania cegieł w cegielniach. Stąd też wzięła się bardzo popularna nazwa „cegła żerańska”. Projekt budynku w tym systemie powstaje dzięki katalogowi elementów stropów i ścian. Musi on uwzględniać cechy fizyczne prefabrykatów oraz ich wymiary. Ich zastosowanie zależy od odległości lokalizacji zakładu zajmującego się prefabrykacją. Należy dostosować do tego odpowiedni ciężar oraz gabaryt elementów, a także możliwości transportowe, jakie są powszechnie dostępne (program egzamin uprawnienia 2021).

Zalety systemu „z żerańskiej cegły”

Główną zaletą tego systemu jest produkcja zmechanizowana stropowych i ściennych prefabrykatów używając do tego jeden rodzaj agregatu. Stosunkowo prosto można wykonać także oparcia stropowych płyt na ścianie. Elementy zespala się za pomocą żelbetowych wieńców, a sam transport i montaż głównych elementów szkieletowych jest prosty. Stosując ten system można zastosować różne rodzaje konstrukcji zewnętrznych ścian, a sam koszt seryjnie wyprodukowanych prefabrykatów jest stosunkowo mały. Jednak głównym minusem tych rozwiązań jest duży zakres wykończeniowych robót na budowie.

Wady wielkoblokowych konstrukcji

Wadą wielkoblokowych konstrukcji jest ich duży ciężar, który praktycznie nie różni się znacząco od tradycyjnych konstrukcji. Po montażu budynku należy poświęcić wiele czasu na roboty wykończeniowe. Przy prefabrykacji dużej ilości typów elementów, które mają zróżnicowaną strukturę, metoda ta jest bardzo pracochłonna. Wadą jest także to, że sam montaż przedłuża się, w związku z dużym wskaźnikiem ilości elementów na jedną jednostkę kubatury. W tym systemie mogą powstawać także rysy, związane z zastosowaniem dużej ilości pionowych spoin (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Takie rysy są ciężkie do usunięcia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com