fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowle przemysłowe – jakie dachy będą najlepsze?

Kształt dachu na budynku przemysłowym zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest konstrukcja budowli, architektura, klimat oraz funkcjonalność dachu. Rodzaj dachu zależy także od tego, z jakiego materiału będzie wykonany i od zastosowanej technologii produkcyjnej (uprawnienia budowlane). Nie możemy pominąć kwestii, jak będzie odprowadzana woda z dachu, oraz ile światła dziennego ma wpadać do pomieszczenia. To ważne czynniki, które mają wpływ na przebywanie i funkcjonowanie w takim budynku.

Budowle przemysłowe

Modelowe badania przy wyborze odpowiedniego rodzaju dachu

Modelowe badanie polega na umieszczeniu modelu dachu w tunelu aerodynamicznym i poddanie go strumieniom powietrza, które imitują wiatr, z jakim będzie mieć styczność dach. Na podstawie tego badania określa się ciśnienie, jakie działa na poszczególnych punktach dachu (testy 2021 uprawnienia). Podsumowując wyniki przeprowadzonego badania można określić, jaki dach będzie najlepszą opcją. Musi on spełniać wszystkie wymagania bezpieczeństwa, a także założenia architektoniczne. Ważna jest też, aby dach był ekonomiczny i estetyczny. Z pewnością są to rzeczy, które ucieszą właściciela budynku.

Ogromne znaczenie ma kształt dachu

Wybierając odpowiedni kształt dachu, należy uwzględnić warunki atmosferyczne, jakie panują w danym miejscu. Ogromny wpływ na rodzaj dachu ma wysokość geograficzna, wietrzność terenu. Topografia jest także ważnym czynnikiem, który wpływa na dach. To od niej zależy, jak będzie wyglądać rozkład obciążenia dachu przez wiatr. Nie można pominąć ukształtowana krawędź dachu, która ma duży wpływ na ssanie i parcie sił wiatru. Jak widać, na kształt dachu wpływa wiele czynników, i każdy z nich należy wziąć pod uwagę, chcąc zaprojektować konstrukcję dachową,

Dachy na dużych budynkach

Coraz bardziej popularne są dachy o nowoczesnym kształcie dwukrzywiznowym, mające dużą rozpiętość. Montuje się je na budynkach takich jak teatry, obiekty sportowe, dworce, hale wystawowe. Konstrukcję dachu wykonuje się z materiałów typu aluminium, stal, żelbet, tworzywa sztuczne. Takie rozwiązania konstrukcyjne mają zastosowanie w wielu przypadkach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Nietypowe kształty dachów np. dachy łupinowe, wiszące, wspornikowe i żaglowe mają wspólną cechę, jaką jest mały ciężar. Jest to związane z dużą rozpiętością dachu w stosunku do jego grubości.

Tego typu dachy mają często nietypowe oraz nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, dlatego zaprojektowanie go może być trudne. W takim wypadku należy zapoznać się z wynikami badań modelowych oraz ze wszystkimi założeniami (uprawnienia budowlane – egzamin). Warto poświęcić czas na analizę wszystkich dokumentów, projektu, aby dach spełniał określone wymagania konstrukcyjne, a także estetyczne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com