fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowlana ceramika

Ceramiczne budowlane wyroby produkuje się z odpowiednio przygotowanej wcześniej gliny, która stanowi surowiec. Formuje się je przeważnie przy pomocy maszyn, rzadziej metodą ręczną (egzamin na uprawnienia budowlane). Po wysuszeniu wyroby wypalane są w dużej temperaturze, w specjalnych piecach. Normalna pełna cegła stosowana jest w budownictwie przy wznoszeniu murów, sklepień, ścian itp. Wymiar cegły znormalizowany wynosi odpowiednio 25x12x6,5 cm. Podczas wznoszenia budynków można wyróżnić różne gatunki pełnych cegieł.

Budowlana ceramika
Budowlana ceramika

Rodzaje pełnych cegieł

Możemy wyróżnić cegły ręczne, zwyczajne oraz maszynowe (program uprawnienia budowlane). Ciężar ręcznej cegły wynosi 3,1 kG a w przypadku cegły maszynowej wartość jest równa 3,4 kG. Ich nasiąkliwość wynosi 20%. Cegła prasowana, czyli tzw. licówka ma ciężar na poziomie 3,7 kG i do 10% nasiąkliwości. Stosuje się ją przy licowaniu zewnętrznych ścian. Cegła przepalona, nazywana inaczej zendrówką ma nasiąkliwość do 10%, ciężar 3,7 kG a stosuje się ją nośnych murach, które są mocno obciążone. Klinkier powstaje z dobrego rodzaju gliny, która jest dobrze wyrobiona i ma odpowiednią temperaturę wypalania. Jest ona wyższa, niż w przypadku zwykłej cegły.

Normalna pełna cegła

Normalna pełna cegła jest wytrzymała na ściskanie. Jej wyższe gatunki, takie jak półklinkier czy licówka mają wytrzymałość maksymalną do 250 kG/cm², a klinkier Kg/cm². Cegłę albo też trocinówkę można otrzymać poprzez dodanie do gliny torfowego proszku lub trocin. Podczas wypalania, trociny ulegają wypalaniu i w ten sposób otrzymywana jest porowatość cegły. Ma ona ciężar wynoszący 2,5 kG i stosuje się ją do ścian działowych albo murów (program egzamin uprawnienia 2021).

Cegła typu dziurawka

Ten rodzaj cegły używa się jako termiczny materiał (program z aktami na uprawnienia budowlane). Jej średnia wytrzymałość na ściskanie wynosi ok. 40 kG/cm². Cegła dziurawka ma taki sam wymiar jak normalna cegła. W praktyce stosuje się dziurawki mające dwa otwory podłużne i cztery poprzeczne. Ciężar jej wynosi około 2,3 kG. Cegłę dziurawkę wykorzystuje się do mało obciążonych ścian, na ścianki działowe i na sklepienia, a także na stropy. Jej odmienny rodzaj to tzw. cegła sitówka, która cechuje się dużą ilością otworów. Ceramiczne ścienne pustaki nadają się do murowanych ścian. Mają duże zastosowanie poza granicami naszego kraju. W Polsce najczęściej stosowane są pustaki o typie „Fordon” i „Uniwersał”. Mają one wymiar normalnej cegły. Zastosowanie znajduje także ścienny pustak, którego wymiary wynoszą 38x22x6 cm i wykorzystuje się je w działowych ścianach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com