fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż w zimę

Montowanie w zimę bywa dopuszczalne przy wietrze o szybkości nie przekraczającej 8 m/sek. W przypadku wiatru mocniejszym, montaż trzeba zastopować. Łączenie łączników prefabrykatów poprzez spawanie bywa wykluczone, kiedy temperatura spada poniżej -5 stopni. (uprawnienia budowlane 2021) Podczas temperatur do -10 stopni można spawać, ale potrzeba zrobić osłonę na wiatr oraz zrobić takie otoczenie, żeby spawy mogły spokojnie wystygnąć. Da się to zrobić przez ogrzanie obszaru spawania. Każde spawy potrzebują skontrolowania i przycięcia w odpowiedni sposób. Żeby ułatwić w zimę wiązanie cementu i zastyganie betonu, warto poza jego osłonką korzystać też z:

-domieszek chemicznych, (uprawnienia budowlane kontakt)

-ogrzewania elektrycznością,

-nagrzewania ciepłym powietrzem i parą.

W zależności od potrzeb, da się w tym samym czasie korzystać z dodatków chemicznych do betonów oraz zapraw i z jednego typu nagrzewania.

Budowa w zimę
Budowa w zimę

Domieszki chemiczne i wytyczne do ich stosowania

Domieszki chemiczne używane do zapraw cementowych oraz betonów, dodaje się, aby sprawić że czas wiązania i twardnienia się zmniejszył. (uprawnienia budowlane program) Dodatek chlorku wapniowego w liczbie 2% potrzebuje ochronienia stali powłokami antykorozyjnymi. Dodatek w liczbie dwa razy większej, czyli 4% potrafi być używany w niezbrojonych spoinach i złączach. W przypadku temperatury zero stopni i mniejszych, tworzywa betonu i zapraw warto ogrzewać. Po zapełnieniu betonem czy zaprawą wieńców, złączy oraz spoin warto uodpornić je przed stratą ciepła, okryciem materiałami termoizolacyjnymi. Węglany wykorzystuje się jako węglany potasu oraz sodu. Bywają to domieszki chemiczne najszybciej pośpieszające wiązanie cementu i zastyganie betonów oraz zapraw. Korzysta się z nich podczas niewielkich ilości rozmieszczanej masy betonowej oraz zapraw, gwarantując sprawne mieszanie, przewożenie oraz rozmieszczanie. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Odbiór prac

Odbiór prac bywa robiony komisyjnie, a w skład komisji wchodzą: przedstawiciel sprawdzania technicznego przedsiębiorstwa, przedstawiciel inwestora i nadzoru autorskiego. Do tego doradzać mogą kierownik placu budowy oraz montażu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Nie wystarczy tylko zapoznać się z dokumentacją, bo muszą do tego zrobić: sprawdzenie jakości stworzonego budynku, czynności sprawdzenia założone z bieżącymi wymaganiami odpowiednich służb, skontrolować protokół finalny z rezultatów kontroli umieszczając go do dziennika budowy. Wnikliwy zakres kontrolowania i odbierania wypisuje bieżąca „Instrukcja sprawdzenia odpowiedniości i wytworzenia montażu prefabrykatów wielkowymiarowych”.

Prace zimowe

Czas prac zimowych bywa zaliczany od 15 listopada do 31 marca. Podczas robienia konstrukcji z prefabrykatów żelbetowych podczas zimy, warto pamiętać o panujących zasadach i regułach, jakie zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Budownictwa oraz PMB w 1965 roku. Zasady i założenia skupiające się na zrobieniu budynków z prefabrykatów żelbetowych mówią o wymaganiach i sposobach wykonywania montażu podczas temperatur nie mniejszych od minus 10 stopni. (program egzaminu na uprawnienia) Montowanie w przypadku temperatur jakie spadły poniżej – 10 stopni da się kontynuować, ale warto zadbać o nadprogramowe zabezpieczenia. Do montowania obiektu z prefabrykatów żelbetowych da się podejść, gdy solidność murów piwnic oraz konstrukcji nośnej niższego piętra zrobionego w betonie monolitycznym uzyskała wartość chociaż 0.8 M. Minimalne solidności betonu prefabrykatów nie powinny spadać poniżej 0.7 R2S, a betonu i zapraw w wieńcach oraz spoinach niższych pięter od 50 kG/cm2.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com