fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Istotnie, budowa domu kojarzy nam się nie tylko z samym zamieszaniem związanym z powstawaniem nowego budynku, ale również z koniecznością załatwiania wielu formalności. Jednak od 2015 roku budowa domu pod tym względem jest znacznie prostsza (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Otóż obecnie budowę można przeprowadzić za pomocą zgłoszenia. Oczywiście wszystko jest uregulowane i znajduje się w Prawie budowlanym.

budowa domu a formalności

Zgłoszenie budowy oraz inne formalności

Godnym uwagi jest fakt, że ww. zgłoszenie bardzo ułatwiło rozpoczęcie budowy domu. Przede wszystkim z tego prawa korzysta bardzo wielu inwestorów. Istotnie, po zgłoszeniu budowy prace można wykonywać już następnego dnia (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). Jednak trzeba pamiętać o konieczności przestrzegania innych przepisów oraz zasad, które obowiązują podczas budowy. W związku z tym nadzór budowlany pełni należące do niego funkcje, takie jak odbiór obiektu. Oczywiście należy także pamiętać o zgodności projektu z planami budowlanymi.

Rozbieżności projektu z planem budowlanym

Ważnym aspektem jest to, że stwierdzenie ewentualnych rozbieżności w ww. kwestii skutkuje brakiem możliwości na wykonywanie jakichkolwiek innych prac. Oczywiście formalności jest nieco mniej, ale tak naprawdę niewiele to zmienia (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Okazuje się bowiem, że jeśli budynek zostanie wybudowany poprzez zgłoszenie, wówczas nie można modyfikować w żaden sposób projekt budynku. Jeśli zatem konieczne będzie wprowadzenie zmian, będziemy zmuszeni rozpoczynać prace od nowa.

Mniej formalności – to dobrze czy źle?

Z pewnością mniejsza ilość formalności, którą trzeba załatwić podczas budowy domu będzie miała swoich zwolenników oraz przeciwników. Choć mniej formalności, to ewidentny plus, to jednak w świetle powyższych informacji widzimy, że czasem może to utrudnić wprowadzenie ewentualnych zmian w projekcie. Istotnie, trzeba wziąć pod uwagę sytuację, w której znajduje się inwestor (egzamin na uprawnienia budowlane). Optymalnym rozwiązaniem jest zaangażowanie do procesu budowy domu odpowiednich fachowców, którzy pomogą nam właściwie zrealizować to zadanie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com