fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Istotnie współczesne budownictwo rządzi się swoimi prawami. Choć obserwuje się wzrost ilości zleceń budowlanych, to jednak nie wzrasta liczba zatrudnianych osób. Mimo zwiększonej różnorodności zadań dąży się do utrzymania ustalonych wcześniej cen (program testy egzamin uprawnienia 2020). Z punktu widzenia osób posiadających uprawnienia budowlane nie jest to korzystne i często nie zgadzają się na wykonywanie dodatkowych zadań w danej cenie. Bezsprzecznie wielu fachowców uzależnia swoje zarobki od posiadanych specjalizacji budowlanych. Oczywiście ze względu na specyfikę branży budowlanej zdarzają się wzrosty zarobków.

Niskie zarobki przyczyną emigracji

Ze względu na fakt, iż wielu pracowników oczekuje większych zarobków wielu z nich decyduje się emigrować z kraju. Fala małych podwyżek niesie zatem za sobą falę wyjazdów zagranicznych w celach zarobkowych (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Co więcej wyjeżdża wielu fachowców z uprawnieniami budowlanymi i doświadczeniem. Taka sytuacja powoduje, że wiele krajowych firm budowlanych nie jest w stanie poradzić sobie ze wzrostem pracy. Braki są dostrzegalne zarówno w kadrze pracowników fizycznych, jak i w kierownictwie.

Nadzieja w imigrantach

W przeciwieństwie do polskich fachowców, którzy wyjeżdżają by pracować za granicą, wiele osób decyduje się przyjechać do Polski, aby pracować w budownictwie. Wiele firm budowlanych jest po prostu zmuszonych do zatrudniania imigrantów, aby uzupełnić braki kadrowe. Oczywiście praca w budownictwie wymaga posiadania odpowiednich uprawnień (egzamin na uprawnienia budowlane). Jednak wielu z imigrantów ich nie posiada, przydzielane są im zatem tylko prace, które nie wymagają takich uprawnień.

Obecna sytuacja na rynku

Powyższe zestawienie osób emigrujących oraz imigrujących do Polski pokazuje, że bardzo trudno jest załatać tę lukę w budownictwie. Choć do Polski przyjeżdża wielu pracowników, to jednak brak uprawnień budowlanych pozwala im na wykonywanie prac w okrojonym zakresie. Współcześnie obserwuje się jednak, że sytuacja ta się normuje (uprawnienia budowlane – egzamin). Ze względu na fakt, że płace ulegają poprawie wielu wyspecjalizowanych budowlańców z większym prawdopodobieństwem zdecyduje się na pracę w Polsce.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com