Konserwacja dachu

Konserwacja  dachu

Dach może nam służyć przez wiele lat tylko wówczas gdy prawidłowo o niego dbamy. Dach należy konserwować i czyścić. W przypadku jeśli na dachu wykonuje się jakiekolwiek prace należy po nich posprzątać. Konieczne jest usunięcie z dachu pozostałości blachy w przypadku wykonywania obróbek blacharskich, opiłków oraz innych materiałów. (uprawnienia budowlane 2019)

kontrola dachu

kontrola dachu

Śnieg na dachu

Powlekany dachy mają zaletę, że nie zbiera się na nich śnieg. Dlatego też jego ciężar nie wpływa przekroczenie nośności przez dach. W przypadku jeśli konieczne jest odśnieżenie dachu zaleca się pozostawienie cienkiej warstwy śniegu (około 10 cm). Zabezpieczy to dach przed jego ewentualnym uszkodzeniem przy odśnieżaniu.  (testy uprawnienia budowlane)

Kontrola dachu

Kontrolę wizualną przeprowadza się raz w roku. Znacznie rzadziej przeprowadza się dokładną kontrolę.

  • raz na pięć lat w okresie gwarancji
  • raz na dwa lata poza okresem gwarancji,

 

 

Kontrola polega na sprawdzeniu zamocowania łączników. Nieprawidłowe zamocowanie łączników jest często powodem przecieków. Mogą być powodem niszczenia powierzchni, wnikania wilgoci a w konsekwencji rozwoju grzybów. Uszkodzone zamocowania należy wymienić jak najszybciej na nowe.

Kontrola dachu polega również na sprawdzeniu stanu kolorowej blachy. W przypadku wystąpienia pęknięć, pęcherzy czy też zadrapań winno się dokonać stosownych napraw. Zwraca się też uwagę na krawędzie koszy dachowych. (akty prawne na uprawnienia budowlane)

Kontrola rynien

Ocenie podlega również system rynnowy oraz obróbki blacharskie.Rynny i rury spustowe należy czyścić co najmniej raz w roku. Brudne i niedrożne rynny mogą powodować oblodzenia. Dla wody która nie ma jak płynąć może również dać konieczność przejścia w innym miejscu co jest powodem przeciekania. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *