fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mury z bloczków murowych

Rozmieszcza się je wedle zasad jakie zachodzą w przypadku murów ceglanych, podczas czego stosownie do grubości muru i potrzebnego planu spoin licowych wykorzystuje się rozbieżne rozmieszczenia ściany. Mury  z  pustaków rozmieszczanych na zaprawie rozkłada się wedle powszechnych reguł wiązania, jakie tyczą się rozmieszczania muru z cegły. W narożnikach, węgarach czy ścianach grubych używa się pustaków wypełniających. (uprawnienia budowlane kontakt) W ścianach zewnętrznych nośnych, w jakich używane są pustaki o klasach lepszej solidności, a co za tym idzie o gorszych cechach cieplnych, w ścianach 1.5 pustaka zostawia się, aby zwiększyć cieplność muru, szczelinę powietrzną. Nie robi się tego w przypadku pustaków ceramicznych, jakie obojętnie jaką posiadają klasę, mają wszystkie takie same cechy cieplne.

Bloczki murowe i pustaki
Bloczki murowe i pustaki

Pustaki Alfa

Te szczeliny muszą zostać okryte we wszystkich rzędach. Da się to otrzymać poprzez rozmieszczenie pustaków normalnych w jednym rzędzie od kierunku zewnętrznego. Pustaki Alfa rozmieszcza się lukami ku dołowi. Pustaki modularne rozmieszcza się tylko rzędami główkowymi czy wozówkowymi w rozmieszczeniu szczelinami poziomo lub pionowo. W jednej ścianie nie można korzystać z dwóch rozbieżnych rozmieszczeń, ponieważ znacznie zaniża to nośność ściany. Podczas używania tych pustaków mur zewnętrzny musi posiadać obszerność chociaż to 28.8cm. Mury środkowe nośne oraz działowe potrafią posiadać obszerności różne, bo w zależności od potrzeby: 18.8cm, 28.8cm, 38.8cm. (uprawnienia budowlane 2021)

Pustaki szczelinowe

Da się rozmieszczać szczelinami umieszczonymi równo do lica ściany, lub szczelinami umieszczonymi prostopadle. Zmiana miejsca spoin pionowych w następnych rzędach ściany musi głównie równać się pół długości pustaka, ale nie może zniżać się poniżej pięciu centymetrów. Warto przy tym pamiętać, żeby nie użyć zaprawy o klasie większej niż klasa odporności pustaków. (uprawnienia budowlane program)

Ściany z pustaków umieszczanych bez zaprawy robi się z pustaków zasypowych czy szczelinowych. Pustaki umieszcza się używając zmianę miejsca części w kolejno pojawiających się po sobie rzędach o pół długości części. W kątach używa się części kątowe. W ścianach rozmieszczanych z pustaków zasypowych, zapełnia się luki w pustakach.

Znamy pojemniki ramkowe oraz klatkowe. Klatkowy zrobiony  jest z podstawki i wysuwających się murów bocznych zestawionych z podstawką na zawiasy czy zaczepy. (akty prawne uprawnienia budowlane) W wyższym aspekcie pojemnik jest wyposażony w uchwyty, za jakie się go podnosi podczas transportu i przewożeniu. Pojemnik takiego rodzaju posiada ładowność 60-180 sztuk cegieł i da się je rozładowywać i załadowywać dzięki przyrządom zautomatyzowanym.

Mury warstwowe

Robione są z kamienia łupanego rzędowego. Ściany rozmieszcza się rzędami z pamiętaniem o spoinach. W kątach ścian w punktach zmiany kierunku ścian umieszcza się kamienie kierunkowe, jakie pokazują lico i rosłość rzędu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Rosłość rzędu nie może być niższa niż 10cm i większa od 40. Ściany rzędowe są rozmieszczane z kamienia warstwowego wedle prawideł wiązania normalnego. Kamienie muszą zostać zestawiana rosłościami do obszerności wybranego rzędu, a obszerność rożnych rzędów może się różnić. Robić można wedle rozbieżnych typów wiązań. Ciosy rozmieszcza się z zostawieniem spoin licowych ścian nie zapełnionych na głębokość do 15mm. (program egzaminu na uprawnienia) Po zrobieniu, ścianę spoinuję się zaprawą cementową. W ścianach o masywnym obciążeniu, ciosy zestawia się nadprogramowo stalowymi klamrami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com