fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odpowiednie dopasowanie

Jak wiemy ilość urządzeń zasilanych energią elektryczną oraz ilość gniazdek w naszym domu jest naprawdę dużo. Sprzętów opartych o działanie w taki sposób przybywa, więc śmiało możemy mieć pewność, że za jakiś czas może nastąpić niebezpieczne przepięcie. Jednak jest na to sposób, a nazywa się on bezpiecznik główny, który odpowiednio dopasowany będzie zapewniał nam pełne bezpieczeństwo. (uprawnienia budowlane)

Bezpiecznik do domu

Bezpieczeństwo instalacji domowej

Za co głównie odpowiadają bezpieczniki w naszym domu? Przede wszystkim ich zadaniem jest wyłączenie obwodu instalacji elektrycznej, kiedy dojdzie do ewentualnego przepięcia. Przepięcie to inaczej po prostu bardzo duże natężenie, którym w pełni zostaje obarczona nasza instalacja elektryczna. W związku z wytwarzaniem z dużego napięcia pojawia się także duża ilość ciepła, która bezpośrednio dociera do przewodów pozbawionych izolacji i tworzy zwarcie. W tym miejscu swoje działanie określają bezpieczniki główne, które wyłączają obieg instalacji domowej, chroniąc wszystkie urządzenia w naszym domu, razem z instalacją elektryczną. (uprawnienia budowlane 2022) Jakie mogłyby być skutki zwarcia? Przede wszystkim należy wymienić awarię zarówno urządzeń elektrycznych, jak i elektronicznych. Znacznie narażone jest również prawidłowe funkcjonowanie instalacji elektrycznej po awarii. Oczywiście najgorszym skutkiem mógłby być ewentualnie pożar, o skutkach którego nie trzeba nikomu bardzo opowiadać. (uprawnienia budowlane kontakt)

Rodzaje bezpieczników

Rodzajów bezpieczników jest kilka. Każdy z nich ma swoje przeznaczenie, więc możemy zdecydować się na ten, który naszym zdaniem będzie najbezpieczniejszy dla nas i naszego domu. Bezpieczniki podzielone są na klasy, które są po prostu typami bezpieczników. Pod tym względem wymieniamy: (uprawnienia budowlane program) 

  • Bezpieczniki typu B – do tej grupy zaliczają się głównie bezpieczniki, na które najczęściej decydujemy się w mieszkaniu do ochrony instalacji elektrycznej przed wyładowaniami atmosferycznymi; (uprawnienia budowlane program) 
  • Bezpieczniki typu C – do tej grupy zalicza się główny bezpiecznik do instalacji domowej, dzięki któremu są redukowane przepięcia aż do 1,5 kV;
  • Bezpieczniki typu D – to bezpieczniki dodatkowe, które dedykowane są m.in. do gniazdek wtykowych. Można je dobrać także do konkretnych urządzeń elektrycznych;

Inny podział bezpieczników

Oprócz tego warto także wspomnieć o innym podziale bezpieczników, który obejmuje:

  • Bezpieczniki różnicoprądowe – bezpieczniki różnicoprądowe to bezpieczniki główne. Powinny się znaleźć w każdym domu i mieszkaniu. Jeśli amy do czynienia z przepięciem, przez które płynie prąd różnicowy, bezpiecznik jest odpowiedzialny za natychmiastowe odłączenie zasilania od instalacji.
  • Bezpieczniki przepięciowe – stosowane do instalacji odgromowej, jak i do urządzeń, które są obecne w naszym domu, jednak takich, które nie mają tego typu zabezpieczenia. Wśród nich wyróżnia się bezpieczniki klasy B i klasy C. Te pierwsze chronią gniazdka, jak i też całą instalację elektryczną przed wyładowaniami atmosferycznymi. Natomiast bezpieczniki typu C chronią gniazdka i urządzenia elektryczne przed przepięciami pośrednimi.
  • Bezpieczniki topikowe – są to szczególnie często spotykane bezpieczniki, które podczas przepięcia powodują natychmiastowe odłączenie prądu od instalacji elektrycznej. Dzieje się to, ponieważ bezpiecznik topikowy, pod wpływem ciepła stapia swój własny topik.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com