fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Samowola budowlana sprzed 1995 roku

W kwestii obiektów, które są wybudowane bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę stosuje się przepisy budowlane, które obowiązywało do 1 stycznia 1995 roku. Nie można więc w stosunku do nich zastosować przepisów, które obowiązują obecnie. Okazuje się, że katem prawnym, który reguluje te kwestie jest Prawo Budowlane z 1974 roku. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy dokonać tego typu legalizacji.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Samowola budowlana sprzed 1995 roku

Prawo Budowlane 1974 rok

Okazuje się, że legalizacja obiektów, które są samowolą budowlaną sprzed 1995 roku jest dość skomplikowana. Wydawałoby się, że mimo czasu, który upłynął będzie można zalegalizować ją w świetle obecnie obowiązującego prawa. Okazuje się jednak, że w tej kwestii należy odnieść się do Prawa budowlanego z 1974 r. W świetle tych przepisów prawnych możemy wyróżnić poszczególne przypadki, które pozwalały na legalizację takich samowoli budowlanych. Wśród nich możemy znaleźć różnego rodzaju nieruchomości. Są to między innymi takie, które:  (uprawnienia budowlane program) 

  • znajdują się na terenie, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym jest przeznaczony pod zabudowę tego rodzaju;
  • nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i nie powodują niedopuszczalnego pogorszenia warunków zdrowotnych lub użytkowych otoczenia.

Wówczas dookreślono jedynie takie uregulowania prawne. Nie przewidziano w tym zakresie zawiłości czy dodatkowych przepisów prawa. Choć być może z perspektywy zawiłości prawnych było to dobre rozwiązanie, to jednak nie da się ukryć, że mogło budzić także w związku z tym szereg uzasadnionych wątpliwości.

Proces legalizacji dawnej samowoli

Musimy wiedzieć, że istnieje możliwość, by nadal zalegalizować taką samowolę budowlaną. Mowa o tym, że w tej kwestii należy przede wszystkim wystąpić do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Będzie ono niejako początkiem do rozpoczęcia całej procedury legalizacyjnej nieruchomości. W takim wniosku należy zawrzeć szereg informacji, w tym inwentaryzację powykonawczą i ekspertyzę techniczną. Te dwa dokumenty są niezbędne do potwierdzenia, czy dana nie ruchomość ma jakąkolwiek przydatność do użytkowania. Może być tak, że budynek mimo upływu lat bez problemu nadal kwalifikuje się jako obiekt możliwy do zamieszania. Jednak oczywiście możemy spotkać się z sytuacją całkowicie odwrotną. Jeżeli chodzi o zasady, które się stosuje do najstarszych samowoli budowlanych to stosuje się również przepisy prawa z roku 1974. Trzeba jednak nadmienić, że nie są one szczególnym obiektem zainteresowań nadzoru budowlanego. potwierdzającą przydatność obiektu do użytkowania. Podobne zasady stosuje się do samowoli powstałych przed wejściem w życie Prawa budowlanego z 1974 r., ale organy nadzoru budowlanego rzadko się nimi interesują.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Trybunał Konstytucyjny

Okazało się, że starszego typu samowoli budowlanych jest tak wiele, że rozpoczęto działania związane z nowelizacją Prawa Budowlanego w tym zakresie. Mowa więc o tym, że istnieje potrzeba, by znaleźć lepszy, ale także i prostszy sposób, aby dokonać legalizacji tego typu obiektów. Mowa oczywiście o obiektach, które są samowolą budowlaną w myśl zmian dokonanych przed 1 stycznia 1995 roku. Mowa więc o tym, że być może w niedługim czasie Trybunał Konstytucyjny uzna za stosowane możliwość legalizacji takich obiektów z mocą obowiązującego prawa. Nie da się ukryć, że ułatwiłoby to wiele, ponieważ wówczas jedynym działaniem, które trzeba by było wykonać to złożenie wniosku o potwierdzenie legalności takiego obiektu, bez konieczności rozpoczynania całej procedury legalizacyjnej.   (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com