fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Betonowa kostka

Kostka betonowa o wymiarach 10x10x10 cm wytrzymałość osiąga się po upływie 35 minut (nauka do uprawnień budowlanych). Taką metodą w Czechosłowacji poddaje się termicznej obróbce dachowe żebrowe płyty. Mają one wymiary 600x150x20. Produkuje się je metodą taśmową. Czas nagrzewania płyt wynosi 60 minut a potem w ciągu 10 minut przeprowadza się odparowanie częściowe nadmiaru zarobowej wody.

Betonowa kostka

Metoda skróconej termicznej obróbki betonu poprzez formowanie na gorąco

W tej metodzie elementy z betonowej mieszanki formuje się w temperaturze wynoszącej 50-60°C. Taką temperaturę uzyskuje się poprzez podgrzanie danych składników w mieszance oddzielnie w silosach, zanim wprowadzi się je do betoniarki. Można też podgrzać mieszankę w betoniarce podczas procesu związanego ze zmieszaniem do temperatury wynoszącej 60-75°C za pomocą pary. Formując i zagęszczając gorący beton w formach normalny cykl termicznej obróbki skraca się. Na skrócenie wpływa usunięcie z procesu termicznej obróbki powolnego wzrostu temperatury, oraz wcześniejsze uwadnianie cementu w wysokich temperaturach (program uprawnienia budowlane).

Co dalej po uformowaniu elementów?

Po uformowaniu elementów wsadza się je do komory termicznej obróbki, gdzie temperatura wynosi tam 70-80°C i jest ona wyższa od temperatury gorącego betonu. Elementy można wsadzić też do komory, która posiada odpowiednią izolację. Następuje w niej powolne obniżanie się temperatury w formie z gorącym betonem. W tym przypadku duża temperatura gorącego betonu wykorzystywana jest w celu przyspieszenia dojrzewania go. Cykl termicznej obróbki, który jest potrzebny do uzyskania wytrzymałości, aby móc rozformować beton wynosi tu zazwyczaj 3-6 godzin. Wpływ na czas ma rodzaj temperatury w komorze (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Elementy o wilgotnej konsystencji

Podczas wykonania elementów o wilgotnej konsystencji betonu rozformowuje się je częściowo. Najpierw należy zdjąć boczne ścianki, później wyciąga się rdzenie itd. Niektóre technologiczne rozwiązania wskazują, że elementy po zdjęciu z nich bocznych ścianek form przenoszone są na podkładach na składowanie i twardnienie. Inne technologiczne procesy wskazują rozformowanie prefabrykatów bezpośrednio po zagęszczeniu betonu i przeniesienie ich w takim stanie na składowanie oraz twardnienie.

Rozformowanie

Rozformowanie polega na zdjęciu bocznych ścianek formy, zdjęciu dennej części formy albo podkładu bądź natychmiastowe pozbycie się usterek. Technologiczne czynności podczas rozformowania nie są skomplikowane. Wymagają one jednak dużej staranności podczas wykonywania tego rodzaju prac. Do rozformowania można przystąpić wtedy, kiedy beton osiągnie swoją wytrzymałość rozformowania (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Określa się ją często na 100kG/cm ². Nieraz wytrzymałość określa się też na poziomie 50 albo 60 kG/cm².

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com