fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Belki centralne

Dwie z belek centralnych bywają położone poniżej krawężników, a dwie pod kaflem drogi. Takie rozmieszczenie posiada takie ujemne strony:

-belki centralne posiadają nierówną rosłość, przez to moce padające na nie bywają niewyrównane, a beton na półkach nie może zostać tak samo użyty, (uprawnienia budowlane kontakt)

-w mostach z betonu uzbrojonego belki centralne kontrolujemy w drugiej fazie ściskania, nie patrząc na współdziałanie betonu poniżej osi obojętnej. Ponieważ ta oś bywa umieszczona zwykle w niedużej odległości od niższego brzegu kafla pomostu, przy czterech belkach centralnych liczba betonu nie działającego podczas zginania bywa prawie dwa razy większa od liczby betonu w mostach o dwóch belkach centralnych,

-powiększenie ilości belek centralnych powiększa nawierzchnie deskowania. (uprawnienia budowlane 2021)

Belki pod krawężnikami
Belki pod krawężnikami

Transport obciążeń

Przydają się one nie do transportowania mas z kafli poniżej jezdni na belki centralne, a do wygładzenia zgięć tych belek. Do tego poprzecznice zachowują swoją funkcję przepon chroniących belki centralne. Rozmieszczenia mostów jezdniowych o czterech albo pięciu belkach centralnych to przeżytek. Bywają to rozmieszczenia na ogół używane w budowlach mostów z betonu uzbrojonego. Naśladują one budowlę mostów z drewna, w jakich przez rozmiary dyliny poprzecznej belki centralne rozmieszczono w odległościach od 1 do 1.5m. Rozkład ten posiadał wielu fanów. (uprawnienia budowlane program) Mówili oni, że przęsło takie da się częściowo wykorzystać do przejeżdżania jeśli doszłoby do uszkodzenia jednej albo nawet dwóch belek.

Poprzecznie centralne

Poza poprzecznie centralnymi dano im też dwie podłużnice nadprogramowe dla powiększenia rozpiętości pól kafli pod drogą. Podczas dwóch pasów ruchu rozpiętości tych pól równają się blisko 2.4m. Długość ich bywa o wiele większa, przez co uzbrojenie centralne kafla pod jezdnią idzie w poprzek przęsła identycznie jak uzbrojenie kafli chodnikowych. Pozwala to na uzbrojenie drutami idącymi przez pełną rozpiętość pomostu. Przez to wygładzenie poziomów chodników drogi bywa lepszym rozwiązaniem robiąc wśród belek centralnych i podporęczowymi prostokątne wgłębienia na przewody. Wgłębienia te bywają zazwyczaj nakrywane kaflami prefabrykowanymi. (akty prawne uprawnienia budowlane) Ustrój pomostu o drodze wielopasmowej, w jakiej przez ogromną rozpiętość, poprzecznice posiadają dużą rosłość od belek centralnych. Rozmieszczenie to pojawia się również w mostach dwupasmowych, wtedy kiedy częściami centralnymi przęseł nie bywają belki wzdłużne ale łuki, do jakich pomost bywa doczepiony albo na jakich bywa wsparty. Powiększenie rosłości poprzecznie powiększa rosłość ustrojową. Przez to rozmieszczenie to można używać jedynie w sytuacjach, w jakich powiększenie rosłości ustrojowej nie potrzebuje podniesienia poziomu drogi albo nie jest istotne ogólnie. Rozmieszczenie poprzeczne ma znaczenie w tej sytuacji nie od ustroju pomostu. Musi być on używany do budowania łuków transportujących siły pomostu na podpory. Na poprzecznicach wsparta bywa nie tylko płyta drogi, ale też chodników. Żeby można było je umieścić na czterech krawężnikach, belce poręczowej nadano o wiele większą nieruchomość, dopasowując rosłość do średnicy i szerokości. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Schemat ustroju pomostu

Schemat ustroju pomostu podobnego do dawnych planów typowych, zaplanowanych poprzez MRP w 1930-1934r. Ilość belek centralnych równa się cztery albo pięć. Rozmieszczenie poprzecznie było zwykle dwa razy większe niż umieszczenie belek centralnych. Uzbrojenie centralne kafli pod drogą bywa rozmieszczone w poprzek mostu identycznie jak uzbrojenie kafli pod chodnikami. Poprzecznice transportują jedynie niewielkie masy z kafli i posiadają zwykle rolę zapewnienia idealnej sztywności poprzecznej dla wygładzenia zgięć belek centralnych podczas dowolnego rozmieszczenia mas w poprzek mostu. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com