fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Takie wiertła nadają się nie tylko do drewna litego, ale również bez trudu poradzą sobie ze sklejkami, płytami wiórowymi i pilśniowymi. (uprawnienia budowlane kontakt) Czymś co z pewnością je cechuje jest szpic centrujący czyli kolec umieszczony na czubku, który ma za zadanie stabilizować nasze wiertło podczas rozruchu wiertarki. Spiralne ostrze gwarantuje nam wyrzucanie na zewnątrz wiórów, które powstają podczas wiercenia. Ich średnica to 3-12mm oraz walcowany trzpień. Jeśli musimy wykonać głęboki otwór w masywnym kawałku drewna – użyjemy świdra. Spirala ich ostrza jest znacznie szersza co usprawnia wyrzut wiórów na zewnątrz. Ich średnica to 6-40mm. (uprawnienia architektoniczne)

Wiertła do drewna
Wiertła do drewna

Dodatkowe akcesoria – by z łatwością wiercić w drewnie

Sednik – końcówka frezująca z uchwytem o kształcie walca. Część robocza jest w kształcie bębna z dwiema krawędziami, które skrawają u dołu i dwie po bokach. Nadaje się do szerokich otworów na przestrzał.
Wiertło płaskie -Jego ostrze jest zazwyczaj prostokątne i zakończone szpicem centrującym. Używamy ich do wykonania otworów 6-45 mm które przechodzą na wylot naszego materiału. W sprzedaży znajdziemy modele o regulowanej szerokości wiercenia od 22mm do nawet 76mm. Głębokość wiercenia zależy tutaj od długości naszego ostrza. (uprawnienia budowlane egzamin)
Wiertła dwustopniowe – umożliwiają wykonywanie otworów o różnej średnicy, idealnie nadają się do montażu niektórych śrub i wkrętów meblowych
Otwornice – To wiertła o cylindrycznym kształcie. Możemy nimi wycinać otwory o średnicy od 18 – 105mm i głębokości 38 mm. Jest to narzędzie dzięki, któremu wykonamy najszerszy otwór (program egzaminu na uprawnienia)

Sprawne wiercenie w drewnie

Tak jak wspominaliśmy – na pewno bez udaru. Zadbajmy by podczas wiercenia nasze ramię było zawsze ustawione w osi wiercenia czyli równolegle do wiertła. Ważne jest również dostosowanie odpowiedniej prędkości. Na wolnych obrotach robimy otwory o większej szerokości, wkręcamy i wykręcamy wszelkiego rodzaju śruby i wkręty. Na obrotach szybszych robimy otwory w standardowej szerokości. Przy twardszych gatunkach drewna musimy użyć największej prędkości. Częstym błędem popełnianym przez mniej doświadczonych fachowców jest używanie obrotów wstecznych do wyjmowania wiertła z otworu. Jest to błąd, ponieważ taka czynność powoduje ich uszkodzenie. Jeśli wiercimy w wąskim elemencie lub bardziej kruchym i boimy się, że wiertło rozłupie nam drewno, zacznijmy od niewielkiego wiertła z małą średnicą. Później możemy poszerzać go wiertłem o pożądanej średnicy. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com