fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zakończenia

Zakończenie muru, korona muru to inaczej ograniczenia warstw na wolnych końcach muru, które tworzymy zazwyczaj przy użyciu tak zwanych dziewiątek, czyli cegieł, które posiadają długość równą 3A długości standardowej cegły. Przeważająca część cegielni nie tworzy dziewiątek, więc otrzymuje się zwykle na budowie przy docinaniu pełnych cegieł. To skutkuje stratą materiałów i większą ilością pracy. Podczas budowania  cegieł klinkierowych, cementowych i wapienno-krzemowych warto poprosić o przywiezienie gotowych dziewiątek, bo przycinanie ich na budowie jest skomplikowane i powoduje straty materiałów. Przy grubszych murach robimy to samo. (uprawnienia budowlane kontakt)

Zakończenia muru
Zakończenia muru

Słupy (filary) prostokątne

Nie różnią się niczym biorąc pod uwagę wiązania cegieł jak zwykłymi murami o krótkich przekrojach poprzecznych, z zakończeniami na obu końcach. Długości filarów o zwyczajnych zakończeniach są takie same jak całkowita ilość główek. W przypadku cegły obecnie przyjętej występują długości filarów : 25, 38, 51, 64, 77, 90, 103 cm i tak dalej.

Da się też otrzymać długości pośrednie między dwoma sąsiednimi wcześniej wspomnianymi pomiarami, dając na jednym końcu tej samej warstwy zakończenie wozówkowe, na drugim główkowe, a później naprzemiennie. Przykładowo stworzony odnosząc się do tej reguły filar ma wymiary 23Ał X IV2 cegły. Tak oto da się uzyskać długości filarów równe : 31, 44, 57, 70, 83, 96, 109cm itp. (uprawnienia budowlane 2021)

Jak chcemy otrzymać inne długości niż te podane, warto rozszerzać spoiny poprzeczne albo przycinać cegły. W filarach pierwszego oraz drugiego powyższych typów używa się ogromną liczbę dziewiątek, co nie ułatwia pracy i powoduje stratę materiałów, bo dziewiątki często uzyskuje się poprzez ciosowanie normalnych cegieł.

Słupy międzyokienne

To filar grubości 2 cegieł. Występ cegły, tak zwany węgarek tworzy się, aby oprzeć oboknie, jeśli występuje tu okno typu zespolonego bądź skrzynkowego. (program egzaminu na uprawnienia) W co drugiej warstwie węgarka rozkłada się przycięte ćwiartki cegieł, inaczej nazwane kwaterkami. Węgarka nie ma w przypadku okien typu ościeżnicowych. W 24-3 miejscach na wysokości okna mocuje się klocek drewniany (zazwyczaj sosnowy impregnowany) do zamocowania oboknia. (uprawnienia budowlane program)

W warstwie n-tej mury I i III stanowią narożnik prostokątny ustawiony w sposób zwyczajny i wnikający w głąb muru II. W warstwie n-1 mur II wnika do środka narożnika.

Wiązanie polskie (gotyckie)

W tym wiązaniu występują dwie, następujące po sobie przeplatające się warstwy. Każda kolejna warstwa jest stworzona tak jak wcześniejsza, ale tylko przesunięta wzdłuż muru o 3A cegły, różnica znajduje się tylko w zakończeniach. We wszystkich warstwach widać w licu na zmianę główki i wozówki. W końcówkach jedna warstwa posiada główki, a druga – dziewiątki położone wozówkowo.

Jak łatwo zauważyć spoiny podłużne nie są wszędzie przykryte pełnymi powierzchniami cegieł kolejnej warstwy. To nie ma dużego wpływu na odporność i solidność muru. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wiązanie krzyżykowe (weneckie)

Nazwa wzięła się stąd, że jak uważnie przyjrzymy się powierzchni licowej łatwo da się spostrzec krzyżyki. I tu też, jak w wiązaniu pospolitym warstwy główkowe i wozówkowe przeplatają się wzajemnie. Warstwy główkowe występują na całej długości identyczne jak w układzie pospolitym, warstwy wozówkowe wyróżniają się tym, że co druga warstwa wozówkowa obsunięta jest o V2 cegły co do warstwy zasadniczej. W końcówce ta warstwa posiada dodatkowe dwie główki. W wiązaniu krzyżykowym reguły odpowiedniego rozmieszczania powierzchni podziałowych są tak samo dobrze zachowane jak w wiązaniu pospolitym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wiązanie krzyżykowe jest często używane w praktyce, szczególnie wtedy, jak mur układamy między wcześniej wykonane strzępy uciekające, które przy takim wiązaniu posiadają niedługie stopnie po V4 cegły. W wiązaniu pospolitym stopnie występują na przemian po V4 i ¾ cegły, a całe strzępie jest wtedy przez to wydłużone.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com