fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Transport zaprawy pompami cenne wskazówki

Nie wszystkie zaprawy można tłoczyć pompą. Jeżeli chcemy transportować zaprawy pompami to trzeba mieć na uwadze:

-zaprawy wapienne są prostsze do tłoczenia niż cementowo-wapienne,

-wymagana jest mała ilość gliny nie przekraczająca 5°/o na objętość,

-rozpoczęcie wiązania zaprawy powinno zaczynać się nie szybciej niż po 30-40 minutach od momentu przepompowania, (uprawnienia budowlane kontakt)

-najlepsze do tłoczenia bywają zaprawy wapienne w proporcjach 1 : 3 i bardziej tłuste,

-piasek musi być mieszanką grubszych i drobnych ziaren o wymiarach od 0,3 do 2,5 mm. Najlepszy będzie piasek górski (z ziarnami kanciastymi), a słabiej wypada ten z dolnego biegu rzeki.

konsystencję zaprawy
Zaprawa do tłoczenia pompą

Proporcję i konsystencję zaprawy

Żeby wyznaczyć najlepszą do tłoczenia konsystencję i ilość zaprawy, należy stosować metodę prób i błędów. Na mniejszych budowach w miejscach, gdzie nie znajdziemy wodociągów, transportowało się wodę ze studni czy innych źródeł w konewkach czy w cebrach z uchwytami, jakie ustawiano na rusztowaniach czy stropach i stąd murarze czy ich pomocnicy pobierali ją i przenosili szkopkami. Cebry czy konewki były przynoszone przez odpowiednich pracowników czy pomocników murarskich po schodniach. Zdarzało się, że były wznoszone wyciągiem szybowym. (uprawnienia budowlane 2021)

Na progresywnych budowach trzeba użyć wodociągów podłączając się pod sieć miejską. Jeżeli owej nie ma, tworzymy prowizoryczny, własny wodociąg. Piony wodociągowe prowizoryczne doprowadza się do wszystkich kondygnacji, zazwyczaj w klatkach schodowych, montując krany w odległościach do 30 metrów. Doprowadzenie wody od pionów do punktu pracy da się stworzyć wężami gumowymi, które posiadają kran u wylotu.

Wydajność pracy murarza

Zależy ona w dużej mierze od jego ustawienia na prawidłowej wysokości co do murowanych warstw. Najlepszą wydajność można uzyskać, kiedy poziom spodu tworzonej warstwy jest o 60-70 cm większy od poziomu stania pracownika. Podczas kontrastu poziomów 0,2m wydajność mierzy około 64% pod względem największej. Przy różnicy poziomów 1,5m wydajność zniża się zaledwie o 17%. (uprawnienia budowlane program)

Z tego wynika, że należy stawiać murarzy na poziomach zmiennych analogicznie do wznoszenia muru.

W przypadku murowania normalnych budynków o wysokości pięter 3-3,6m robotnicy rozstawiani są zazwyczaj na trzech poziomach każdego piętra:

-na poziomie stropu,

-na wysokości 1-1,2m nad stropem,

-na wysokości 2-2,4m nad stropem. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Jeśli w poziomie stropu widnieją tylko belki stropowe, a pomiędzy nimi brak jakiejkolwiek konstrukcji, wtedy belki na pasie szerokości 3,5m od ściany należy okryć pomostem z dwóch warstw desek.

Umocowanie żurawia

Po zamocowaniu żurawia w nowym punkcie, wznosi się obejmę na wysokość kolejnych dwóch kondygnacji i wtedy żuraw jest gotowy do pracy.

Żurawie UBK-49 o nośności 3 oraz 5 T są przydatne do wznoszenia masywnych materiałów i elementów w przypadku wieżowców. Mogą to być przykładowo wielkie płyty ścienne czy stropowe. Żurawie UBK nośności 10 oraz 15 T używamy na wieżowcach do bardzo ciężkich konstrukcji stalowych, takich jak podciągi, słupy, masywne prefabrykaty. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podczas wznoszenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (PKiN) używane były cztery żurawie nośności 10 T na wysięgu do 20 metrów. Dźwigano nimi tafle stropowe ważące nawet 9T.

Te żurawie okazały się niesamowicie przydatne na różnego rodzaju budowach. Samo wznoszenie go na wysokość ośmiu metrów, czyli dwóch pięter zajęło jedynie godzinę.

Jeśli żurawie i wyciągi szybowe akurat podnoszą cegły, belki czy inne materiały i nie są w stanie chwilowo zabezpieczyć wymaganego transportu zaprawy, wtedy da się dostarczyć ją za pomocą pompy. Czyli, zaprawę wsypujemy z zaprawiarki do leja blisko znajdującej się pompy, która przez swoje przewody rurowe i gumowe tłoczy zaprawę do zbiornika na wskazanym piętrze, a stąd transportuje się ją wózkami i taczkami do odpowiednich stanowisk. Są do tego wykorzystywane odpowiednie pompy ssąco-tłoczące o wydajności 3-6m/godz i największym ciśnieniu roboczym 15 atn posiadającą silnik elektryczny 3,5-7,5 kW. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com