fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie wysokiego ciśnienia

W związku z brakiem możliwości zastosowania wysokiego ciśnienia, głównie podczas produkcji dużych prefabrykatów, metoda Freyssineta ma bardzo ograniczone możliwości zastosowania. Przykładem wykorzystania metody wysokiego ciśnienia jest produkcja ze sprężonego betonu rur, stosując do tego celu specjalną maszynę Freyssineta. Równocześnie stosuje się tu wibroprasowanie. Metoda Freyssineta nie mogła być rozpowszechniona, ponieważ zachodziła konieczność stosowania dużych ciśnień i dozowania dużej ilości cementu. W betonowej urabialnej mieszance, która zawiera 250-350 kG /m³ cementu nie można wycisnąć wody do momentu, aż wodocemetowy współczynnik obniży się poniżej 0,30 (nauka do uprawnień budowlanych).

Zastosowanie wysokiego ciśnienia
Zastosowanie wysokiego ciśnienia

Badania nad skróceniem cyklu termicznej obróbki

Badania przeprowadzano w Czechosłowacji, w ZSRR oraz w Polsce (testy 2021 uprawnienia). Wyniki pokazały, że stabilizacja cząstek w betonowej masie może zostać zachowana w betonie, który posiada dowolny wodocementowy współczynnik, jeśli termiczna obróbka betonu będzie przeprowadzona w szczelnie zamkniętej formie. Musi ona przejąć termiczne naprężenia. Aby uzyskać pozytywny efekt trzeba wykonać szczelny i zwarty beton.

Co daje ta metoda?

W tej metodzie można zastosować mały ucisk, który wywiera forma na beton (program egzamin uprawnienia 2021). Termiczna obróbka może być także przeprowadzona bez żadnego ucisku, kiedy beton być dobrze zagęszczony w mechaniczny sposób. W celu dobrego zagęszczenia wodocementowy współczynnik powinien wynosić w granicy 0,40 -0,55. Termiczna obróbka w szczelnych zamkniętych formach pozwala na szybkie nagrzanie betonu oraz na zastosowanie wysokich temperatur. Według badań przeprowadzonych w Czechosłowacji po upływie 60 minut nagrzewania można uzyskać 30-41% miarodajnej wytrzymałości. Należy zastosować tu cement, który aktywnie reaguje na wysoki poziom temperatur. Jeżeli zastosuje się cement mało aktywnie reagujący na termiczną obróbkę, miarodajna wytrzymałość będzie na poziomie 23-33%. Termiczna obróbka betonu skrócona do 1,5 godziny przy zastosowaniu cementów oraz do 2 godzin stosując mało aktywne cementy powoduje, że wytrzymałość betonu wynosi ok. 100 kG/cm². Umożliwia to rozformowanie oraz transport elementów. Podczas stosowania termicznej skróconej obróbki w formach zamkniętych nie ma potrzeby stosować kilkugodzinne wstępne dojrzewanie.

Betonowe elementy

Betonowe elementy w formie zamkniętej można poddać termicznej obróbce nawet w niezwiązanym stanie (programy do uprawnień budowlanych). Do termicznej skróconej obróbki nadaje się głównie beton na szybkotwardniejącym cemencie oraz beton na portlandzkich cementach bez dodatku żużlowych domieszek. Termiczna obróbka w częściowo zamkniętych formach wymaga, aby osiągnąć wytrzymałość betonu, która pozwoli na rozformowanie danego elementu, znacznie dłuższego okresu czasu niż przy obróbce w formach szczelnych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com