fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zaprawa z hydraulicznym gipsem

Zaprawy z hydraulicznym gipsem stosuje się bardzo rzadko i tylko przy specjalnych typach robót. Hydrauliczny gips otrzymuje się z wypalanych w 1000°C kamieni. Są one zmielone na miał (egzamin na uprawnienia budowlane). W ciągu 20 godzin zaprawa ulega wiązaniu a jej okres twardnienia wynosi wiele miesięcy. Taki rodzaj zaprawy jest odporny na czynniki atmosferyczne oraz na oddziaływania wody. Po zakończeniu procesu twardnienia ma dużą wytrzymałość związaną ze ściskaniem. Po upływie 28 dni wynosi ona 160-P300 kG/cm². Jest także mało ścieralna. Stosuje się ją do zewnętrznych wypraw oraz do murowania ścian. Cementowe zaprawy z domieszką wodoszczelnych środków stosuje się w miejscach, gdzie zachodzi potrzeba zabezpieczenia przed wilgocią. Zazwyczaj cementowe albo wapienne zaprawy poprzez dodanie do nich wodoszczelnego środka w maksymalnej ilości 2% odnosząc się do ciężaru spoiwa, zwiększa jej jakość oraz zwiększeniu ulega także wodoszczelność.

Zaprawa z hydraulicznym gipsem
Zaprawa z hydraulicznym gipsem

Beton

Beton to budowlany materiał powstały z mieszaniny piasku, spoiwa, żwiru oraz wody. W zależności od zastosowanego kruszywa oraz rodzaju zaprawy można wyróżnić różne rodzaje betonu. Kruszywo to materiał z naturalnego bądź sztucznego kamienia, który posiada odpowiednie uziarnienie (program uprawnienia budowlane). Do betonu używa się tłuczeń z naturalnych kamieni bądź sztucznych albo żwir. Do zwykłych betonów i zapraw stosuje się zazwyczaj naturalne rodzaje kruszyw, typu żwir czy kwarcowy piasek. Kruszywo nie może mieć organicznych zanieczyszczeń i zawierać domieszki iłu i gliny. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy dane kruszywo nie ma pylastych zanieczyszczeń jest zabranie go w rękę i ściśnięcie. Jeżeli kruszywo nie ma domieszek, dłoń pozostanie czysta a jeśli ma, na dłoni osadzi się glina oraz ił, i ich ilość będzie stanowić o stopniu zanieczyszczenia.

Woda do betonów i zapraw

Woda stosowana do zapraw oraz betonów musi być miękka i czysta (program egzamin uprawnienia 2021). Często przyjmuje się zasadę, że gdy woda nadaje się do picia, nadaje się także do betonu. Kwaśne wody powodują opóźnienie w wiązaniu się cementu a słone i siarkowe obniżają znacznie wytrzymałość. Przy betonach i zaprawach nie wolno używać wody która pochodzi ze stawów albo bagien, jest zanieczyszczona ropą naftową bądź jej pochodnymi, jak i tłuszczami. Niedozwolona jest także woda, która zawiera w swoim składzie cukier oraz znaczne ilości rozpuszczonych organicznych ciał.

Stosowanie do betonu naturalnego kruszywa

Do betonu zastosowanie znajdują następujące naturalne kruszywa: piasek oraz żwir (program z aktami na uprawnienia budowlane). Piasek ma uziarnienie przechodzące w całości przez sito. Sito to ma otwory o wymiarach 2×2. Najlepszym rodzajem piasku jest piasek rzeczny. Kopalniany piasek także można stosować do betonów i zapraw, ale trzeba go najpierw dokładnie umyć. Żwir przy żelbetowych robotach ma uziarnienie, które pozostaje w całości na sicie. Ma ono otwory od 2×2 aż do 40×40 mm. Chcąc wykonać cienkie konstrukcyjne elementy można użyć kruszywa, którego średnica nie wynosi więcej niż połowa grubości danych elementów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com